Son Dakika

İmran Han: Yemen'deki savaş son vereceğiz

ABD yönetiminin Afganistan'daki karışıklık konusunda Pakistan'dan yardım istediğini ve mutabık kalındığını belirten Han, yemen'deki insanlık dramına ilişkin Suud ve İran'lı yetkililerle görüştüğünü açıklayarak, "İnanıyorum ki Yemen'deki savaşa bir son vereceğiz." dedi. 
İmran Han: Yemen'deki savaş son vereceğiz

Pakistan Başbakanı İmran Han, Afganistan'da çözümün askeri yollarla sağlanamayacağını belirterek "ABD yönetimi, Afganistan konusunda Pakistan Adalet Hareketi (PTI) olarak 15 yıldır söylediklerimizle ilk kez hemfikir." dedi.

DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜM VURGUSU

Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Han, ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad'ın ziyaretine değinerek "Halilzad, ABD Başkanı Donald Trump'ın emriyle Afganistan'daki barış sürecini görüşmek için gönderildi." diye konuştu.

Partisinin 15 yıldır Afganistan'da çözüm için askeri değil siyasi yolların kullanılmasını savunduğunu hatırlatan İmran Han, "ABD yönetimi, Afganistan konusunda PTI olarak 15 yıldır söylediklerimizle ilk kez hemfikir. ABD, Afganistan'da barış için yardımımızı istiyor. Ancak ben bir şey yapmaktan öte çözümün bir parçası olmamız gerektiğine inanıyorum. Afganistan'da diyalog yoluyla çözüm için elimizden gelenin en iyisini yapacağız." ifadelerini kullandı.

"YEMEN'DEKİ SAVAŞ SON VERECEĞİZ"

Pakistan'ın Yemen'deki iç savaşın sona ermesine yönelik arabuluculuk faaliyetlerine ilişkin de konuşan Han, "Başkası için savaşmaktansa arabulucu olma şansını elde etmemiz çok önemli. Bu nedenle hem Suudi Arabistan hem de İran dışişleri bakanlarıyla görüştüm. İnanıyorum ki Yemen'deki savaşa bir son vereceğiz." dedi. 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.