Son Dakika

İngilizler "zaferi" hazmedemedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim zaferi, İngilizler arasında nefret diline dönüştü. Öfke kusan Ada medyası, Erdoğan'ı küstah ifadeler ile eleştirdi. The Times ve The Daily Telegraph gazeteleri "Otoriterleşme" vurgusu yaptı.

İngilizler "zaferi" hazmedemedi

24 Haziran Seçimleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 52,6'lık zaferi ile tamamlanırken; bu başarı Batı medyasında "huzursuzluk" oluşturdu. Rahatsız ifadeler kullanan İngiliz gazeteleri, kabullenemeyen analizler yaptı, hazımsız öngörüler paylaştı.

DEMOKRASİ KABUL EDİLMEDİ
The Times Gazetesi ise 'Tartışmalı seçim zaferi' diye paylaştığı haberinde, "Erdoğan'a devletin bağımsız kalan son aygıtlarının da neredeyse tam kontrolü verildi" dedi. Milletin iradesini yok sayan, demokrasiyi reddeden gazete, 'Pek çok kişi Erdoğan'ın otoriterleşmesinin artmasından endişe ediyor' iddiasında bulundu.

'Türkiye, 1930'ların Almanya'sına benziyor' diyen The Times, olağanüstü hâl yönetimi rahatsızlığını ortaya koyarken; sivil toplumun baskılandığını iddia ederek, "Kendine itaat etmeyenler kara listeye alındı. Muhalifler zorbalığa maruz kaldı, şantaja uğradı, susturuldu" ifadeleriyle haddini aştı.

Gazete küstah ifadelerini, 'Sonuçlar Erdoğan'ın çok sayıda Türk'ü yabancılaştırdığını gösteriyor' iddiasıyla genişletti.

"PAŞAVARİ KAPRİS YAPIYOR"
The Daily Telegraph Gazetesi de seçim sonuçları için 'Manipülasyon' diyerek, "Türkiye'nin 1950'lere kadar uzanan adil seçim geleneği kayboldu. Hükümet, olağanüstü yetkilerini kullanarak 50 bin insandan fazlasını gözaltına aldı. Küçük farkla gelen zafer, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kulağını çekmiş olabilir; ama bu onun yönetim tarzını etkilemeyecek. Otoriter siyasetçi olan Erdoğan, eskiden Batılılar'ın poster çocuğuydu; artık paşavari kaprisleri ile hatırlanıyor" diye nefret kustu.

"ERDOĞAN ZARARA SOKTU"
Gazete kin dolu ifadelerini sivrilterek, "Türkiye'nin daha güçlü bir başkanlığa ihtiyacı olduğunu söylese de Erdoğan, kendisi güçlendikçe ülke ekonomisi ve NATO ortakları ile ilişkiler zarar gördü. Erdoğan cömert bir sultan gibi, kendisinin yetkilerini artırıyor. Batılılar muhtemelen bir işe yaramayan seçimden memnun olacaktır. 
Maalesef Türkler, ülkelerinde derin şekilde bölünmüş durumda ve oy verdikleri politikacıları birleştiren tek şey, Türkiye'nin geleneksel Batı ortaklarıyla ilişkisine dair duydukları hayal kırıklığı" kin dolu ifadelerini tamamladı.

Haber Merkezi

Yorumlar

Tahir Biz bundan sora kendimizi size beğendirmek gibi bir der içnde asla olmayacağız.alışmıştınız kapılarda bekletmeye.Bundan böyle Ana muhalefet imiz Ab,Abd olduğunu gözönünden asla ayımayacağız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.