Son Dakika

İngilizler’den teröriste “cici çocuk” muamelesi

Kapıda “Merhaba Kardeşim” diye karşılandığı kutsal mekanda onlarca ibadet eden Müslüman’ın katledilmesini manşet yapan İngiliz medyası, cani Tarrant’ı çocukluk fotoğrafıyla masum göstermeye çalıştı.
İngilizler’den teröriste “cici çocuk” muamelesi

49 Müslüman’ın şehit olduğu hain saldırı, dünya basınında da geniş yer buldu. Ancak İngiliz basınının manşetlerindeki ikiyüzlülük dikkatlerden kaçmadı. Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki camiye hain saldırıyı düzenleyen ve 49 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Brenton Tarrant, önceki gün mahkemeye çıkarıldı.

IRKÇI EL İŞARETİ

Tarrant’ın mahkemede beyaz bir hapishane giysisi giydiği, kelepçeli ve çıplak ayaklı olduğu görüntülendi. Terrant, kefaletle serbest bırakılmak için başvuruda bulunmadı. Terörist Tarrant’ın mahkemede, “beyaz ırkın üstünlüğünü simgeleyen” ırkçı bir el işareti yapması dikkatlerden kaçmadı.

NİHAİ KARAR 5 NİSAN’DA

Tarrant’ın, üst mahkemeye itiraz etme hakkı olmadan 5 Nisan’a kadar gözaltında tutulmasına karar verdi. Tarrant’ın öldürmekle suçlandığı kişinin ismi açıklanmadı. Duruşmadan sonra hâkim, “Şu ana kadar tek bir cinayetle suçlandı ama suçlamaların devamının geleceğini düşünmek mantıklı olur.” dedi. Tarrant 5 Nisan’da, tekrar hâkim karşısına çıkacak.

İNGİLİZ MEDYASININ İKİYÜZLÜLÜĞÜ

Yeni Zelanda’daki saldırılar, dış basında büyük yankı bulsa da İngiliz medyası iki yüzlülüğünü ortaya koymaktan geri durmadı. Attıkları manşette Müslümanlar’ın yanında gibi görünseler de teröriste güzellemeler düzdüler. Daily Mirror geçen yıl bir saldırıdan sonra, ‘IŞİD’li manyak gay kulübünde 50 kişiyi öldürdü’ gibi başlık atarken, Yeni Zelanda’daki cami saldırısından sonra cani Tarrant’ı bir övmediği kaldı. Zira Yeni Zelanda’daki saldırıdan sonra da Daily Mirror’ın, ‘Büyüyünce aşırı sağcı cani bir katil olan melek gibi çocuk’ şeklinde manşet atması, tepkilere sebep oldu.

Yorumlar

Sait Avrupa’da yükselen ırkçılık, İslam düşmanlığı hep kendi gibi olmayan insanlara karşı duyulan nefretin ürünü. Politikacılar, kilise, sivil toplum kuruluşları bu duyguyu körükleyip oy, cemaat ve menfaat peşinde koşuyorlar. Bu medeni olduğunu iddia eden batının en büyük açmazı. Hangi inanç mensubu olursa olsun, samimi olarak sorgulamayan her insan bağnazlık tuzağına düşebilir.

Tahir gür. Yunan böyle dedi İngiliz şöylededi onu bunu bilmem bu dünden bu güne süregelen hak ,batıl ,Adem, şeytan savaşıdır.şeytaniler körpe dimağlarımızı kendilerine benzetmeden manaviyat dolu bir hücuma çok ihtacımızın olduğu belli değilmi.? Bu vuruşmayı biz başlatmasakbile (onlar adını koymadan zaten başlıyalı çok oldu.)onlar bizim topraklarımızda bunu başlatacaklar.Hadi Bismillah.Kazanılacak Çokşey var kaybeden ilelebet kaybedenler olacak vesselam.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.