Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

İngiltere ile 56 yıllık Ankara anlaşması bitebilir!

İngiltere ile 56 yıllık Ankara anlaşması bitebilir!

Vize ve danışmanlık hizmeti veren CSS Legal isimli firma, İngiltere hükümeti tarafından belirlenen “anlaşmasız Brexit” hazırlık çalışmalarının bir parçası olarak İngiltere ile Türkiye arasında 1963 yılında imzalanan Ankara Anlaşması kapsamında sadece Türk vatandaşlarına özel olarak tanımlanan İş Kurma Vizesi’nin 31 Ekim’den sonra bitebileceğini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, anlaşmasız Brexit halinde İngiliz hükümetinin Türk hükümeti ile ikili anlaşma yapılması noktasında çalışmalarını sürdürebileceği ancak bunun henüz yeni bir vize kategorisinin yürürlüğe girmesi anlamına gelmediği belirtildi.

Farklı politikalar izlemeye mecburlar

İngiltere İçişleri Bakanlığı, AB’den anlaşmasız çıkılması durumunda daha öncesinde yapılan uluslararası anlaşmaların geleceğine dair detaylı bir açıklama yaptı. Açıklamayla ilgili konuşan CSS Legal Londra Ofisi Göçmenlik Hukuku Uzmanı Hüberya İnce, “İngiltere İçişleri Bakanlığı yayınladığı bildiride, AB ile anlaşmalı ya da anlaşmasız olarak gerçekleşecek iki Brexit durumunda da İngiltere’nin farklı politikalar izleyeceğini duyurmuş oldu” dedi.

ANKARA ANLAŞMASI NEDİR?

Ankara Anlaşması, Türk vatandaşlarının Birleşik Krallık’ta iş kurmalarına imkan veren bir anlaşmadır. Avrupa Ekonomik Topluluğu ile Türkiye arasında olan bu anlaşma 1963’te imzalanmıştır. Turkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu vize kapsamında Birleşik Krallık’ta oturum ve 6 yılın sonunda, yasal gereklilikler sağlanmış olduğu takdirde, pasaport elde edebilir.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri