Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İngiltere milli marşı tartışıyor

İngiltere milli marşı tartışıyor

İngiltere parlamentosu, spor müsabakaları için ülkeye yeni bir milli marş seçilmesini öngören teklifi kabul etti.
Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin milletvekillerinden Toby Perkins, İngiltere’ye, parçası olduğu Birleşik Krallık’ın resmi marşından farklı bir milli marş seçilmesi için teklif verdi.
Yeni milli marşın da halka danışılarak seçilmesini isteyen Perkins, “İngiltere, Birleşik Krallık’ın bileşenlerinden biri ama ülke olarak spor müsabakalarında kendisi için mücadele ediyor. İngiltere’nin Britanya’yı değil, kendisini yücelten bir marşa ihtiyacı var” dedi.

Parlamento Mart’ta teklifi ele alacak

İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası da bugün yapılan oylamayla Perkins’in teklifini kabul etti. Parlamentoda milletvekillerinin konuyu 4 Mart’ta yapılacak ikinci bir oturumda ayrıntılı olarak ele alması kararlaştırıldı.

Şair Blake’in ‘Kudüs’ şiiri aday

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ın “Tanrı Kraliçeyi Korusun” adlı ortak bir resmi marşı bulunuyor. Ancak İskoçya ve Galler milli takımları spor müsabakalarında kendi marşlarını kullanıyor.
Yeni milli marş için kampanya yürüten sivil toplum grupları, ünlü İngiliz şair William Blake’in “Kudüs” şiirini aday gösteriyor.
İngiltere Başbakanı David Cameron’ın da muhtemel milli marş için favorisi olarak gösterdiği bu şiir, “O ayaklar kadim zamanlarda/ Yürüdü mü İngiltere’nin yeşil dağlarında?/ Tanrı’nın kutsal kuzusu/ Görüldü mü İngiltere’nin tatlı çayırlarında?” dizeleriyle başlıyor. Kitab-ı Mukaddes’e, İngiltere’nin peyzajına ve Blake’in tanıklık ettiği sanayi devrimine göndermeler yapan şiir, “Akıl savaşından vazgeçmeyeceğim/ Kılıcım da elimde uyumayacak/ Ta ki Kudüs’ü kurana kadar/ İngiltere’nin yeşil ve tatlı toprağında” dizeleriyle sona eriyor.

Kriket milli takımı 10 yıldır kullanıyor

İngiliz kriket milli takımının yaklaşık 10 yıldır resmi marş olarak kullandığı “Kudüs”, 2010’da da düzenlenen İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’nda, İngiltere’nin milli marşı olarak kullanılmıştı. Birleşik Krallık’ın kullandığı “Tanrı Kraliçeyi Korusun”un sözleri ise hükümdarın cinsiyetine göre değiştiriliyor.

Etiketler