Son Dakika

İngiltere’de 5 camiye saldırı

İngiltere'nin Birmingham kentinde gece saatlerinde 5 camiye balyozla saldırı düzenlendi. Polisten yapılan açıklamaya göre terörle mücadele ekipleri de olayla ilgili soruşturmaya dâhil edildi.
İngiltere’de 5 camiye saldırı

Irkçı bir şahsın saat 02.32'de bir camiye balyozla saldırdığı ihbar edildi. Ardından 42 dakika sonra da başka bir caminin benzer bir saldırıya maruz kaldığı bildirildi. Yaşanan bu hadiselerin üzerine kentteki diğer camileri gezen polis, 2 ayrı ibaret yerinin daha saldırıya benzer uğradığını belirledi. 

Güvenlik kamerası görüntüleri incelendi

Saldırıların birbirleriyle bağlantılı olduğuna inanıldığını açıklayan polis, olay yerlerinde delillerin toplandığını ve güvenlik kamerası görüntülerinin incelendiğini bildirdi.

Polis Şefi Dave Thompson, yaptığı açıklamada, Yeni Zelanda'daki saldırının ardından bölgedeki cami, kilise ve diğer ibadet yerlerine destek vermek için ilgili mekânların cemaatleriyle yakın bir şekilde çalıştıklarını belirterek, "Bunun gibi zor zamanlarda, toplumlarımızda uyumsuzluk, belirsizlik ve korku çıkarmaya çalışanlara karşı herkesin bir araya gelmesi son derece önemlidir." dedi.

Saldırıların nedeninin şu anda bilinmediğini kaydeden Thompson, "Söyleyebileceğim şey, polis ve Terörle Mücadele Biriminin, kimin sorumlu olduğunu bulmak için yan yana çalıştıkları." şeklinde konuştu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.