Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İngiltere’nin İhvan raporu yargıya taşınacak

İngiltere'nin İhvan raporu yargıya taşınacak

İngiliz hükümetinin Müslüman Kardeşler’in (İhvan) ülkedeki aktivitelerini gözden geçirdiği raporla ilgili temel bilgilerin yayınlanmasının ardından İhvan avukatlarının raporu yargıya taşıması bekleniyor.

İhvan’ı İngiltere’de temsil eden avukatlar, yayınlanmadan önce rapor kendilerine gösterilmediği ve raporda haksız eleştirilerde bulunulduğu için dava açmayı planladıklarını söyledi. Avukatlar ayrıca İngiltere’nin, Birleşik Arap Emirlikleri gibi yatırım ve istihbarat işbirliği bulunduğu bazı ülkelerle ilişkilerini bozmamak için raporda Müslüman Kardeşler’i eleştirdiğini savundu.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi’nin (HAP) Dış İlişkiler Komitesi Genel Sekteri Muhammed Soundan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İhvan hareketinin dünya genelinde, diktatör rejime karşı verdiği barışçıl mücadeleyle bilindiğini kaydetti. 

“Hükümetin raporu yayınlamasından önce biz raporu gözden geçirmek için dün hükümete talepte bulunduk. Ancak bu talebi reddettiler. Raporun yayımlanmasından önce bizim değerlendirmede bulunmamız, hakkımız. Bize, raporu yayınlamayacaklarını ancak parlamentoya sunacaklarını bildirdiler. Bu nedenle biz de bunu mahkemeye taşıyacağız. Çünkü herhangi bir terör hareketiyle bağlantımız olmadığını ispat etmemiz gerekli” diye konuştu.

Etiketler