Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Irak ordusunda askeri teçhizat ve silah alımında yolsuzluk yapıldı

Irak ordusunda askeri teçhizat ve silah alımında yolsuzluk yapıldı

Irak Parlamentosu Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Sözcüsü Adil Nuri, “Irak Savunma Bakanlığı tarafından açılan tüm silah ve askeri teçhizat alım ihalelerinde büyük yolsuzlukların yapıldığı ortaya çıkarıldı” dedi. Nuri, yaptığı açıklamada, Savunma Bakanlığının silah alım dosyalarını incelemek üzere bir komisyon oluşturulduğunu belirtti.
“Bu çalışmanın sonucunda zırhlı 400 askeri araç, 12 adet askeri uçak, 50 bin hafif tüfek ihalelerinde yolsuzluk yapıldığını tespit ettik” diyen Nuri, “Bunun yanında ordudaki komutanların milis güçlerine zırhlı araç sattığı da ortaya çıkarıldı” diye konuştu. Irak Savunma Bakanlığı tarafından ihalesi açılan 50 bin hafif tüfek ihalesine hile karıştığını savunan Nuri, şunları kaydetti:
“Ordudaki askerlere alınmak istenen 50 bin hafif tüfek için açılan ihaleyi alan taraf, her bir tüfek için 189 dolar fiyat vermiş ancak hükümetten alınan tüfek başı fiyat ise 360 dolar. Hükümet her bir tüfek için 189 dolar yerine 360 dolar ödeme yapmış. Bununla yetinmeyip ihaledeki tüfek kriterleri hiçe sayılmış, en kötü tüfeği almışlar. Çatışma sırasında hemen ısınıp, kullanılamaz hale geliyor.”
Başka bir ihalede de benzer hilelere rastladıklarını aktaran Nuri, “Ordu için alınmasına karar verilen 400 zırhlı araç ihalesi tam bir felaket. Söz konusu araçlar kağıt üzerinde yeni ve tamamen zırhlı görünüyor ancak teslim edilenlerin çoğunun kullanılmış veya zırhlı olmadıkları ortaya çıktı. Askerlerin can güvenliğini koruyacak niteliğe bile sahip değiller” şeklinde konuştu.
Terör örgütü DAEŞ’in Irak’a saldırmasından sonra ülkedeki milis güçlerin sayısında artış yaşandığını ve ellerindeki silahların hemen hemen hepsinin Irak ordusuna ait olduğuna dikkati çeken Nuri, “Uluslararası askeri normlara bakıldığı zaman, bir ordunun milis güçlerle pazarlık yapması söz konusu olamaz ancak bazı milis komutanlar, ordudaki komutanların kendilerine silah sattığını bize bildirdi. Gayriresmi bir şekilde maliyeti çok yüksek olan zırhlı Hummer araçlar, milislere 7 bin dolar civarında satıldı” iddiasında bulundu.

Etiketler