Son Dakika

Irak’ta tehlikeli gerilim

IKBY’nin bağımsızlık referandumu sürecinde başlayan gerilim her geçen gün tırmanıyor. Askeri hareketliliğin gözlendiği bölgede her an yeni bir çatışma çıkabilir.

Irak’ta tehlikeli gerilim

Yapılan bütün uyarılara rağmen bağımsızlık konusunda direten Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile Bağdat Yönetimi arasındaki gerilim her geçen gün tırmanıyor. Her iki taraf da diyaloğa geçme konusunda ortaya belli şartlar sürerken dün Kerkük ve Musul bölgesi ile ilgili “askeri hareketlilik” konusu gündeme geldi. Irak Merkezi Hükümeti, diyalog için referandumun iptali şartını ortaya koyarken IKBY ise, referandum konusunda geri adım atmayacağını duyurdu.

Kerkük ve Musul’a saldırı istihbaratı!

Irak Hükümeti, IKBY’ye yönelik yaptırımları bir bir açıklarken dün bölgede askeri hareketlik olduğu iddia edildi. Barzani Yönetimi, önceki akşam Kerkük ve Musul’a askeri saldırı istihbaratı aldığını duyurdu. Barzani’nin oğlu Mesrur Barzani’nin Müsteşarlığı’nı yaptığı Güvenlik Konseyi, Twitter’dan açıklama yaptı. Açıklamada, Irak ordusunun Kerkük’ün güney ve batısı ile Musul’un kuzeyine askeri harekat düzenleyeceğine dair istihbarat alındığı belirtildi.
Duyurun hemen ardından Peşmerge güçlerinin, Erbil ve Duhok’u Musul’a bağlayan yolu, olası saldırılara karşı kapattığı haberi geldi. Erbil emniyet müdürlüğünde görevli bir yetkili son birkaç gündür Irak ordusunun Peşmerge mevzilerine karşı artan askeri hareketliliğinden dolayı Erbil-Musul karayolunun geçici süreliğine trafiğe kapatıldığını ifade etti. Dün ise, Erbil-Musul karayolunu tekrar açtığı belirtildi.

PKK Kerkük’e girdi!

Irak Türkmen Cephesi (ITC) KerkükBaşkanı Mehmet Seman Ağaoğlu, “Dünden bu yana Kerkük’te tansiyon yükselirken toplam 700 özel eğitimli PKK Kerkük’e girdi” dedi. Önceki gece ITC Kerkük il merkezine yönelik kimliği belirlenemeyen şahıslar tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda can kaybı ya da yaralanan olmadı. Saldırı sonrasında binayı Türkmen askeri güçleri tarafından koruma altına alındı.

Haşdi Şabi Kerkük sınırında

IKBY Batı Cephesi Peşmerge Komutanı Kemal Kerküki de Haşdi Şabi’nin son üç güç içerisinde Kerkük’ün kuzeybatısında kendi mevzilerinin karşısında yer alan bölgelere ağır silahlarla askeri sevkiyat yapmaya başladığını ileri sürdü. Haşdi Şabi’nin konuşlandığı bölgede daha önce terör örgütü DAEŞ’in yer aldığını belirten Kerküki, aralarındaki mesafenin yaklaşık 500 metre olduğunu söyledi. Kerkük’te Havice operasyonu bitmesine rağmen Haşdi Şabi’nin bölgeye askeri sevkiyatının devam ettiğini aktaran Kerküki, “Özellikle dünden itibaren bölgeye top, tank ve çok sayıda silah konuşlandırıldı” diye konuştu.

İbadi: Kürtler’e karşı savaş başlatmayacağız

Kerkük bölgesinde askeri hareketliliği değerlendiren Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, silahlarını halka doğrultmayacaklarını ve Kürtlere savaş başlatmayacaklarını söyledi.
Devlet televizyonunda açıklamalarına yer verilen İbadi, “Orduyu halka karşı kullanmayacağız ve Kürtlere karşı savaş başlatmayacağız.” dedi. “Irak’ın birliğini korumak da görevimiz” diyen İbadi, anayasanın uygulanması, vatandaşların güvenliğinin sağlanması ve milli servetin korunmasına önem verdiklerini vurgulayarak tüm bunların da kendi sorumlulukları dâhilinde bulunduğu ifade etti.

Demografik yapıya son rötuş hamlesi mi?

İran güdümündeki Bağdat Yönetimi ve ABD-İsrail güdümündeki Barzani Yönetimi’nin gerilim stratejisi üzerinden yaşanacak olası bir çatışmada bölgede yaşayan Sünni ve Türkmen nüfus açısından oldukça tehlikeli bir süreci başlatacak.
2003 Irak işgalinden beri bölgede uygulanan demografiyi değiştirme stratejisine göre bölgede Sünni ve Türkmen nüfusun azaltılması gerekiyor.
18 Eylül’de “Bağımsızlık oyunu” yeni bir kıyım operasyonunun habercisi mi?” başlığı ile Diriliş Postası’nda yer alan analizde belirtildiği gibi, İran, ABD, İsrail’in ortak yürüttüğü projede bölge Sünni ve Türkmen nüfustan arındırılarak PKK gibi Komünist-dinsiz bir yapıya teslim edilmesi planlanıyor.

Yorumlar