Son Dakika

İran Dışişleri Bakanı Zarif: Trump'ın Kaşıkçı açıklaması utanç verici

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptığı yazılı açıklamayı, "utanç verici" olarak yorumladı.
İran Dışişleri Bakanı Zarif: Trump'ın Kaşıkçı açıklaması utanç verici

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Cemal Kaşıkçı cinayetine rağmen Suudi Arabistan'a destek açıklamalarından bulunan ABD Başkanı Donald Trump'a tepki gösterdi. 

Zarif, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, Trump'ın Cemal Kaşıkçı cinayeti ve ülkesini hedef alan açıklamaları eleştirdi.

"UTANÇ VERİCİ BİR AÇIKLAMA"

ABD Başkanı Trump'ın Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıklamasını  "utanç verici" olarak yorumlayan Zarif, Trump'ın açıklamasının ilk paragrafını İran'ı aklına gelen her türlü kötülükle suçlamak için ayırdığını söyledi.

Trump'ın Kaliforniya'daki yangınla ilgili yaptığı ve sosyal medyada alay konusu olan, "Finlandiyalıların topraklarının büyük bölümünü kaplayan ormanlarını tırmıkla temizledikleri, bu yüzden yangın çıkmadığı" şeklindeki açıklamasıyla dalga geçen Zarif, "Belki biz Kaliforniya'daki yangınlardan da sorumluyuzdur, çünkü Finlandiyalıların yaptığı gibi ormanları tırmıklamaya yardımcı olmadık." ifadelerini kullandı.

TRUMP, MbS'Yİ BIRAKMIYOR!

Trump dün yaptığı yazılı açıklamada, Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi olayına ilişkin, "Prens Selman cinayette bilgi sahibi olabilir" dedi.

"ABD Suudi Arabistan’la sarsılmaz partnerliğini devam ettirmek istiyor." mesajı veren Trump, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Kongre üyeleri arasında, siyasi ya da başka sebeplerden dolayı farklı bir yöne doğru gitmek isteyenler var ve bunu yapmakta serbestler. ABD’nin güvenliğiyle aynı doğrultuda olduğu müddetçe bana sunulan bütün fikirleri değerlendireceğim. ABD’den sonra Suudi Arabistan en fazla petrol ihraç eden ülke. Bizimle yakın bir şekilde çalıştılar ve petrol fiyatlarını düşük tutmaları yönündeki isteğime karşılık verdiler, bu dünya adına önemliydi. ABD Başkanı olarak bu çok tehlikeli dünyada Amerika’nın ulusal güvenliğini sağlamaya ve bize zarar vermek isteyen ülkelere karşı durmak niyetim var. En basit şekilde söylemek gerekirse, ilk önce Amerika."

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.