Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

İran intikam yeminleri ediyor

Bilal Gencalp
İran intikam yeminleri ediyor

Geçen Çarşamba günü Sistan ve Belucistan eyaletine bağlı Zahidan kentinde düzenlenen saldırıda 40 Devrim Muhafızı’nın öldürülmesinin ardından İran’da intikam yeminleri ediliyor. Ceyşu’l Adl isimli örgütün üstlendiği saldırıdan dolayı Suudi Krallığı ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) suçlayan, İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, İsfehan kentinde yaptığı konuşmada, BAE ve Suudi Krallığı’ndan intikam almak istediklerini belirterek, “Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi ve Cumhurbaşkanı’ndan izin istiyoruz” açıklamasında bulundu.

RUHANİ KÖRFEZ’İ İŞARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise Hürmüzgan’da yaptığı açıklamada “Güneyimizde yer alan ülkeler samimi kardeşimizdir ve iyi ilişkilere sahibiz. Ancak iki ülke var ki bizimle samimi ilişkisi yok. Bu hem onların hem de bölgenin zararınadır” ifadeleri ile Suudileri ve BAE’yi işaret etti. Ruhani’nin “Şehitlerimizin kanının intikamını halkımız alacak” ifadesi Caferi’nin sözlerine destek vermiş oldu. Münih’te katıldığı güvenlik konferansında İsrail’i hedef alan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise büyük savaşın yakın olduğunu belirterek bölgedeki tansiyonu yükseltti.

DÜŞMANLIK ÜZERİNDEN GELEN MEŞRUİYET!

İran ve İsrail rejimleri birbirleri üzerinden meşruiyet sağlamak istiyor ve bunu başarıyorlar da. İsrail, Şii yayılmacılığını gerçekleştirebilmek için İsrail’i ve İsrail’le işbirliği içinde olan BAE ve Suudi Krallığı’nı hedef alan İran’ı BAE ve Suudiler üzerinden sıkıştırmaya çalışıyor. Bölgedeki güç savaşında iktidarı kaybetmek istemeyen Körfez diktası ise, mezhepçi yayılmacılık üzerinden İran’ı hedefe koyarken, ABD ve İsrail’in desteğine ihtiyaç duyuyor. Bütün bu güç odakları arasında yaşanan ve “üçüncü ülkelerde” devam eden düşük yoğunluklu savaşın bedelini ise Yemen ve Suriye’de olduğu gibi Müslüman siviller ödüyor.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri