Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

İran: İsrail ile çatışma olasılığını dışlayamayız

Halil İbrahim Ülkü
İran: İsrail ile çatışma olasılığını dışlayamayız

İran Dışişleri Bakanı Zarif, işgalci İsrail’in Suriye’de düzenlediği saldırılarla yeni bir ‘macera’ peşinde olduğunu belirterek İsrail ile çatışma olasılığını dışlamayacaklarını dile getirdi.

Alman Süddeutsche Zeitung’a konuşan Zarif, İran’ın Esed/Hamaney rejiminin daveti üzerine Suriye’de olduğunu, İsrail’in Lübnan ve Suriye hava alanını işgal ederek uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi. İran ile İsrail arasında olası bir askeri çatışma çıkma olasılığını değerlendiren Zarif, böyle bir ihtimali dışlamayacaklarını ifade etti.

ABD’NİN ÇEKİLMESİNİ BEKLİYORLAR

İşgalci İsrail’in Başbakanı Netanyahu, Suriye’de geçtiğimiz bir kaç yılda yüzlerce saldırı gerçekleştirdiklerini ve ABD birliklerinin Suriye’den çekilmesinin ardından mücadeleyi hızlandıracaklarını itiraf etmişti. İsrail, Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaşla birlikte ‘İran ile mücadele’ bahanesiyle bölgeyi işgal ediyor.

ABD VE İSRAİL ÇATIŞMA İHTİMALİNİ ARTIRIYOR

Pazar günü düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Zarif, İsrail’in bölgede düzenlediği saldırılarla savaş çıkarmak istediğini iddia etmişti. Zarif, ABD ve İsrail’in bölgedeki çatışma ihtimalini artırdığı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Öte yandan Siyonist İsrail’in Başbakanı Binyamin Netanyahu, Polonya’nın başkenti Varşova’da yapılan konferansta, İsrail ile Arap ülkelerinin ortak çıkarları etrafında birleşerek İran’la savaşı konuşacağını söylemişti.

RUHANİ’DEN ABD VE İSRAİL’E TEPKİ

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de, bölgedeki terörizmin kaynağının ABD ve İsrail olduğunu belirterek, petrol zengini bazı ülkelerin de teröre finans sağladığını söylemişti.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri