Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İran ve Baas kuşatması altında 20 bin insan açlıktan ölüyor

İran ve Baas kuşatması altında 20 bin insan açlıktan ölüyor

Esed ve İran çetelerinin Suriye’nin Madaya bölgesini kuşattığı günden bu yana doğrudan açlığa bağlı ölenlerin sayısının yüzü geçtiği bildirildi. Yetersiz gıdadan kaynaklanan çeşitli hastalıkların pençesine düşen Madaya halkına İran ve Baas kuşatmasından dolayı hiçbir yardım ulaştırılamıyor.

Madaya’nın dünya ile bütün ilişkisinin kesilmesinden dolayı her şey karaborsadan satılıyor. Madayalı bir kişinin 5 litre süt ile 7 kilo pirinç almak için arabasını vermeyi teklif ettiği halde açlıktan öldüğü öğrenildi.
Madaya’dan tünelle çıkan M.N. açlıktan ölen insanların fotoğraflarını dünyaya ulaştırmaya çalışıyor.

M.N., “Madaya’ya acil gıda ve tıbbi yardım lazım. İnsanlar çaresizce bekliyor. Soğuktan ölenler, hastalıktan ölenler, açlıktan ölenler sokaklarda artık. İran ve Baas rejiminin Madaya’ya karşı özel bir nefreti var çünkü Madaya başından beri Baas’a karşı direnen tamamı Sünni olan bölgelerden biri. Zaten bu yüzden bölgeye özellikle Hizbullah milisleri gönderildi.

Şehrin etrafında kaçmaya çalışanları vurarak eğleniyorlar. Hizbullah Milisleri Madaya çocuklarını vurdukları zaman sadaka hükmünde sevap kazandıklarını düşünüyorlar. Açlıktan ölmemek için kaçmaya çalışanlar vuruluyor. Yakında bütün şehir toplu halde ölecek” dedi.

“20 bin civarında insan var”

Madaya’da 20 bin civarında insan var. 193 günden bu yana Baas ile Hizbullah milislerinin kuşatması altında bulunan Madaya’ya insani yardımların girmesi engelleniyor. Bir kilo 40 bin Suriye lirasından (300 TL) satılıyor.
İnsanlar karınlarını su ve topladıkları otlarla doyurmaya çalışıyor.
Beldeye elektrik de verilemiyor, halk yıkılmış evlerin enkazlarından topladığı tahta parçalarını yakarak ısınmaya çalışıyor.

Haber merkezimize ulaşan açlıktan ölmüş bebek fotoğraflarını ibret-i âlem için yayınlamak istesekte yayın ilkelerimiz gereği yayınlayamıyoruz.

Etiketler