Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İran’a dünya çapında tepkiler artıyor

İran’a dünya çapında tepkiler artıyor

Suudi Arabistan’da Şiilerin temsilcisi Nemr’in idam edilmesinin ardından karşılıklı açıklamalarla artan gerilim, İran’da Suudi Arabistan’a ait diplomatik temsilciliklerin göstericiler tarafından ateşe verilmesiyle zirveye çıktı.
İran’daki Suudi Arabistan misyonlarına saldırının ardından Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) çatısı altında bir araya gelen altı ülke, Suudi Arabistan ile dayanışma amacıyla söz konusu diplomatik misyonlara yönelik saldırılara farklı düzeylerde tepki gösterdi.

Tahran’ı kınayanların sayısı artıyor

Suudi Arabistan’ın İran’daki diplomatik misyonlarına düzenlenen saldırıların ardından Tahran’a dünya genelinde çeşitli ülkelerden de tepki sesleri yükseldi.
Türkiye Dışişleri Bakanlığından konuya dair yapılan açıklamada, diplomasi diline dönülmesi yönünde çağrıda bulunularak, “Suudi Arabistan’ın İran’daki diplomatik ve konsüler misyonlarına yönelik saldırılardan endişe duyulmaktadır. Türkiye, bir an önce tehdit dilinin bırakılarak diplomasi diline dönülmesini istemektedir” ifadelerine yer verildi.
Bünyesinde Şii nüfusu da barındıran Pakistan ve Körfez ülkesi Umman, da söz konusu olaylar nedeniyle itidal çağrısı yaparak, saldırılardan üzüntü duyduğunu, İran’ın gerekli önlemleri almasını talep etti.
Uluslararası oluşumlardan Birleşmiş Milletler (BM), BM Güvenlik Konseyi (BMGK), KİK ve Arap Birliğinden diplomatik merkezlere yapılan saldırılar sebebiyle Tahran’a kınamalar gelirken, Ürdün, Irak, Fas ve Yemen’in de aralarında yer aldığı Arap ülkeleri de İran’ı farklı tonlarda açıklamalarla kınadı.

Gerilimin bölge siyasetine etkisi

Suudi Arabistan-İran ekseninde derinleşen kırılmanın, iki ülkenin vekilleri üzerinden sıcak çatışma ve siyasi gerilim olarak karşılık bulduğu Yemen, Suriye ve Lübnan gibi coğrafyalarda ayrışmayı yeniden tetikleyebileceği bildiriliyor.
Suudi Arabistan’ın güneyindeki Yemen’de İran destekli Şii Ensarullah Hareketi’nin (Husiler) Eylül 2014’te başkent Sana’ya doğru ilerleyerek, yönetime müdahale etmesi ardından Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun başlattığı hava ve kara operasyonları, iki ülkeyi karşı karşıya getirmişti.
Suriye’de 5 yıldır süren iç savaşta da İran yönetimi Beşşar Esed rejimine koşulsuz destek sağlarken, Riyad gerek diplomatik gerekse askeri anlamda Suriye muhalefetinin yanında yer alıyor.
Siyasi fay hatları üzerinde yer alan Lübnan’da ise İran, ülkedeki Hizbullah örgütüne yoğun “mali, askeri ve siyasi” desteğini sürdürüyor. Suudi Arabistan’ın ise kişisel ve siyasi bağlarının yüksek olduğu eski Başbakan Refik Hariri’nin oğlu Saad Hariri ve siyasi bloğu aracılığıyla ülke siyasetine etki ediyor.

Etiketler