Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

İran’da koronavirüs salgınının sonu için tarih tahmini

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Cihanpur, halkın yüksek katılımı ve kısıtlamaların uygulanmasıyla halinde mayıs ayı başında kontrol altına alınabileceğini söyledi.

İran’da koronavirüs salgınının sonu için tarih tahmini

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, koronavirüs salgınının 3 Nisan’a kadar kontrol altına alınmasının çok zor olduğunu söyledi.

ZİRVE NOKTASI 19 NİSAN

İran’ın yarı resmi ajansı Tesnim’in haberine göre, Epidemiyoloji komitesinin salgının gidişatı hakkında 3 senaryo hazırladığını aktaran Cihanpur, en iyimser tahminle salgının 19 Nisan’da zirve noktasına ulaşacağını bunun ardından kontrol altına alınacağını belirtti.

Cihanpur, salgının mayıs ayının ortalarında zirve noktasına ulaşması ihtimalinden ise en kötü senaryo olarak söz etti.

KURALLARA UYMA ŞARTI

Salgının kontrolü için halkın yetkililerin açıkladığı kurallara riayet etmesinin zorunlu olduğunu vurgulayan Cihanpur, şöyle devam etti: “Halkın yüksek katılımı ve kısıtlamaların uygulanmasıyla bu durum (salgının zirve noktaya ulaşması) ferverdin ayının sonuna (19 Nisan) kadar gerçekleşecek. Bunun ardından da mayıs başında hastalığın kontrol altına alınması ve ortadan kaldırılması sürecine gireceğiz.”

ÜLKEDE 2 BİN 234 KİŞİ ÖLDÜ

İran’da virüse yakalananların sayısı 29 bini aşarken can kaybı 2 bin 234’e yükseldi. Kovid-19 teşhisi konulanlardan 10 bin 457 kişi ise iyileşerek taburcu edildi.

Salgınla mücadele kapsamında halka seyahat ve eyaletlerden çıkış yasağı getirilmişti.