Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

İran’daki gösterilerin sebebi ‘yolsuzluk ve kötü yönetim’

İran’daki gösterilerin asıl sebebinin benzin zammı olmadığını düşündüğünü dile getiren ekonomi uzmanı Leylaz, “Halk, yolsuzluk ve kötü yönetim nedeniyle protesto gösterileri düzenledi. Bu sistem artık iş görmüyor.” ifadelerini kullandı.

İran’daki gösterilerin sebebi ‘yolsuzluk ve kötü yönetim’

Humeyni ailesine yakınlığıyla bilinen Jamaran haber sitesine konuşan Tahran’daki Şehit Beheşti Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Said Leylaz, benzin zammı sonrası ülke genelinde meydana gelen gösterilerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomi uzmanı Leylaz, “Gösterilerin asıl hedefinin benzin zammı olduğunu düşünmüyorum. Halk, yolsuzluk ve kötü yönetim nedeniyle protesto gösterileri düzenledi. Bu sistem artık iş görmüyor.” dedi.

‘DURUM DÜZELMEZ HALE GELDİ’

Devlet çalışanlarının istihbarat birimlerinden çekinmeleri nedeniyle iş yapamaz hale geldiğini dile getiren Leylaz, “Aman sesini çıkarma diyorlar. Sesini çıkarmayınca durum böyle oluyor. (Ekonomide) adım adım reformlar yapılması gerekirken yapılmadı. Böyle olunca, acı bir ameliyat gerçekleştirilmeyince durum düzelmez hale geldi.” ifadelerini kullandı.

Benzin fiyatlarındaki artışın ülkede enflasyonun yükselişinden kaynaklandığını dile getiren Leylaz, vergi toplamada sıkıntı çeken hükümetin benzin fiyatlarını yükseltmeyi bir çare olarak gördüğünü belirtti.

‘GÖSTERİLERİN AMACI YAĞMALAMA’

Leylaz, “Baştan beri gösterilerin siyasi olmadığını, yağma olduğunu düşünüyordum. Market yağmalama… Olaylarda siyasi önderlik yoktu ve devam etmeyeceği belliydi. Yağmalama açlık nedeniyle olmadı, toplum içindeki ayrımcılığa tepki olarak ortaya çıktı.” dedi.

İRAN’DAKİ GÖSTERİLER

ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik açıdan zor günler geçiren İran halkı, 15 Kasım’da benzine 3 kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından protestolara başlamıştı.

Ülkenin birçok kentinde 3 gün süren gösterilerde kamu binaları, bankalar, benzin istasyonları ve marketler tahrip edilmişti. Uluslararası Af Örgütü, gösterilerde en az 143 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

Kaynak : AA
Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri