Son Dakika

Irkçılar algı yaptı Göç Anlaşması havada kaldı

Avrupa’daki ırkçı grupların sosyal medyadan yaptıkları algı kampanyaları nedeniyle bazı ülkelerin Birleşmiş Milletler (BM) Göç Anlaşması’nı desteklemekten vazgeçtikleri iddia edildi.

Irkçılar algı yaptı Göç Anlaşması havada kaldı

Politico’nun haberine göre, İslam karşıtı, ırkçı ve neo-Nazi sempatizanlarından oluşan grubun geçen yıl eylülde sosyal medyadan başlattığı kampanya, Avrupa’da göç anlaşmasının gündem olmasına neden oldu.

Sosyal medyadaki paylaşımlar, videolar ve online imza kampanyaları sonucunda ise Avrupalı politikacılar, BM Göç Anlaşması’na yönelik tavırlarını gözden geçirmeye başladı. Kampanyalar, Belçika’da hükümet krizine yol açarken, federal hükümetin koalisyon ortaklarından ırkçı Yeni Flaman İttifakı (N-VA) anlaşmanın imzalanması tartışmaları neticesinde hükümetten çekildiğini açıkladı.

NİHAİ OYLAMA EYLÜL’DE

Anlaşma göç konusunu küresel ölçekte her yönüyle ele alarak, yasal bir zeminde çözmeyi hedefliyor. BM Göç Paktı, Fas’ın Marakeş kentinde 10-11 Aralık’ta yapılan oylamada, 150’den fazla ülkenin anlaşmaya destek oyu vermesiyle kabul edildi. Macaristan, Polonya ABD, Çek Cumhuriyeti ve İsrail ret oyu kullanmıştı. Cezayir, Avustralya, Avusturya, Bulgaristan, Şili, İtalya, Letonya, Libya, Lihtenştayn, Romanya, Singapur ve İsviçre ise çekimser kalan 12 ülke arasında yer aldı. Anlaşmanın nihai oylaması Eylül 2019’da BM Genel Kurulu’nda yapılacak.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.