Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İskandinavya neresidir? İskandinav ülkeleri hangileridir?

Sosyal güvenlik merkezleri toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT hakkında açıklamalarda bulundu. Konuşmasında ‘Emeklilikte yaşa takılanlar’a da değinen Erdoğan, EYT hakkında açıklamala yaparken İskandinavya ülkelerinden örnek verdi. Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında İskandinavya neresidir? İskandinav ülkeleri nelerdir? gibi sorular sorulmaya başladı. İşte İskandinavya hakkında bilgiler...

İskandinavya neresidir? İskandinav ülkeleri hangileridir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik.  İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı.” açıklamasının ardından vatandaşlar İskandinavya neresidir? İskandinav ülkeleri hangileridir? sorularına cevap aramaya başladı. İşte İskandinavya ülkeleri hakkında merak edilenler…

İskandinavya Avrupa’nın kuzey kısmında yer alan coğrafi bölgenin adıdır. İskandinav ülkeleri Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya ve İzlanda’dır.

Ancak İskandinavya ifadesi sadece coğrafi değil, ama aynı zamanda kültürel anlamlar da içermektedir.

Bu bağlamda İskandinavya sadece İsveç ve Norveç’in yer aldığı bir coğrafi bölge olsa da, kültürel anlamda daha geniş bir coğrafyayı kapsamaktadır.

İskandinav Yarımadası

İskandinav Yarımadası Avrupa ve Asya kıtalarında toprakları olan Kuzey Avrupa’da yer alan bir yarımadadır. İsveç ve Norveç’in tamamı, Finlandiya’nın kuzey batısı ve Rusya topraklarındaki Pechengsky Bölgesi İskandinav Yarımadası’ndadır.


Ülkeler
En geniş manada İskandinavya denildiğinde akla aşağıdaki beş ülke gelir:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan flaş EYT açıklaması! EYT çıkacak mı?