Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

İskoçya’da futbolculara topa kafa atmak yasaklandı!

Profesyonel futbolcuların demanstan ölme riskinin 3 buçuk kat fazla olduğunu ortaya çıkmasının ardından İskoçya Futbol Federasyonu, 12 yaşından küçük çocukların antrenmanda topa kafa atmalarını yasakladı.

İskoçya’da futbolculara topa kafa atmak yasaklandı!

İskoçya Futbol Federasyonu, çocuklarda demans riskini azaltmak adına 12 yaşından ufak futbolcuların antrenmanda topa kafa vurmalarını yasakladı.

DEMANS RİSKİNİ ARTIRIYOR

Hürriyet’in BBC’den aktardığı habere göre; futbolun demansa yakalanma riskini arttırdığını gösteren çalışmaların ardından harekete geçen İskoçya, Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından bu konuda önlem alan dünyada ikinci, Avrupa’da ilk ülke oldu. Glasgow Üniversitesi’nin Ekim ayında yayınladığı araştırmaya göre; emekli futbolcular, akranlarına göre 3.5 kat daha fazla demans ya da diğer ciddi nörolojik rahatsızlıklara yakalanma riski taşıyor.

ÜNİVERSİTEDEN GÖRÜŞ ALINDI

İskoçya Futbol Federasyonu Sözcüsü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 12 yaşındaki küçük futbolculara idmanda topa kafa vurmayı yasaklamadan önce Glasgow Üniversitesi’nden yetkililerle fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Sözcü, Glasgow Üniversitesi’nin söz konusu araştırmasında emeği geçen bilim insanlarıyla proaktif bir çalışma yürüttüklerini ve belirli bir yaş grubunda bunu yasaklayarak ileriye dönük sonuçlarını gözlemleyeceklerini belirtti.

FUTBOLCU OLDUĞUNU HATIRLAMIYORDU

İngiltere Milli Takımı ve West Bromwich Albion’un eski golcüsü Jeff Astle, yaşadığı nörolojik rahatsızlıklar sebebiyle 2002 yılında hayatını kaybetmişti. Dawn Castle Astle’ın ölümünden sonra yapılan soruşturmada, eski futbolcunun ağır deri toplara tekrar tekrar kafa vurmasının beyindeki travmaya katkıda bulunduğu sonucuna varılmıştı.

DEMANS NEDİR?

Hafızayı, düşünmeyi ve sosyal becerileri etkileyen bir grup semptomu tanımlar. Birçok türü olan demansın en sık gözlenen türü olan Alzheimer demansı bütün demansların yaklaşık yüzde 60 ila yüzde 80’ini oluşturuyor. Bir inme sonucunda oluşan vasküler demans ise en sık gözlenen ikinci demans türüdür.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri