Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘İslam ülkelerindeki hadiseler mezhep savaşı değil’

'İslam ülkelerindeki hadiseler mezhep savaşı değil'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Hamaney ile görüşmesinin ardından Türk basın mensuplarına açıklamada bulundu.
Mehmet Görmez, Uluslararası Vahdet Konferansı’nın pek çok endişe ile katıldığı bir program olduğunu belirterek, yaklaşık 4 yıldır bu konferansa davet edildiğini, toplantıya ancak bu sene katılmasının mümkün olduğunu dile getirdi.

“Gelmeden önce taşıdığı endişelerin kısmen yersiz olduğunu ve vermek istediği mesajların alınmış olduğunu görmekten” duyduğu memnuniyeti ifade eden Prof. Dr. Görmez, şunları kaydetti:

“İslam coğrafyası ve İslam dini, tarihin en zor süreçlerinden birisinden geçiyor. Bu zorluğun en büyük sebebi siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik bütün sorunların dinin sırtına yüklenmesinden kaynaklanıyor. Eğer Müslümanlar, sorunların dinden kaynaklanmayan kısımları ile doğrudan dine yüklenen ve dinden kaynaklanan sorunları birbirinden ayırabilirlerse, bir mezhep savaşı önlenmiş olur. Doğrudan meydana gelen büyük hadiseleri, bir mezhep savaşı veya mezhep ihtilafı olarak değerlendirmek doğru değildir. ”

Mehmet Görmez, İran’da yaptığı görüşmelerde ve konferansın açılışında yaptığı ve “çığlık” olarak değerlendirdiği çağrısının yerini bulmuş olmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.  

Görmez, konferansta yaptığı konuşmanın, İran’ın ilim merkezi sayılan Kum kentinde bir üniversitede bilimsel toplantı konusu olacağını öğrendiğini dile getirerek, “Konuşmamın her paragrafını değerlendirerek, üzerinde konuşacaklarını ve değerlendirmelerini bana ileteceklerini ifade ettiler. Hem buradaki görüşmelerimizde hem de Kum’daki mercii taklit olarak bilinen, bu toplumun en saygın ilim adamları ile yapmış olduğumuz görüşmelerde mezhepçi bir anlayışın alimler tarafından savunulmuyor olmasından mutluluk duydum. İslam dünyasının sorunlarına dar mezhep çerçevesinden bakmadıklarını ifade ettiler” şeklinde konuştu.

İran’ın dini lideri Hamaney ile yapılan görüşmede de aynı şekilde mesajlarının yankılarını duymaktan mutluluk duyduğunu aktaran Prof. Dr. Görmez, “Vahdet Haftası” olduğu için daha çok bu çerçevede bir görüşme yaptıklarını dile getirdi.

Görüşmede Suriye konusunun da ele alındığını kaydeden Mehmet Görmez, “Suriye konusu herkesin en büyük acısıdır ve bu acı başka dünyalara yansımaya devam ediyor. Öncelikle bu acının dindirilmesi, buradaki kan ve gözyaşının durdurulması, Suriye meselesine bakışta bir mezhep anlayışıyla bakmanın yanlışlığını, madem Vahdet Haftası’ndayız asıl vahdeti burada, salonlarda konuşmak yerine, bu dünyalarda inşa etmek gibi bütün Müslümanların bir görevi olduğunu ifade ettim” diye konuştu.

Mehmet Görmez, Hamaney’in kendisine, “Bu seneki vahdet toplantımızın en kıymetli misafiri oldunuz. Size hoş geldiniz demekten mutluluk duyarım” dediğini aktardı. Görmez, Suriye konusunda ise birlik, beraberlik, vahdet ve din kardeşliği üzerinde durulabileceğini kaydetti.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!