Son Dakika

İslam'la şereflenen Kübalı kadın sayısı artıyor

Küba'nın Eski Havana bölgesinde Müslüman kadın sayısı her geçen gün artıyor. Öyle ki aralarında camilerde, Arapça ve Kur'an-ı Kerim eğitimi verenler bile var artık.
İslam'la şereflenen Kübalı kadın sayısı artıyor

Eski Havana'nın cadde ve sokaklarında tesettüre giren kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Fakat bu kadınlar turistik gezi için uzak bölgelerden gelenler değil bilakis her geçen gün sayıları artan Kübalı Müslüman kadınlar.

Karayipler’in havasındaki aşırı nem, helal yemek bulmanın zorluğu veya bölgede sadece bir cami olması gibi sebepler Kübalı kadınların İslam ile tanışıp kabul etmelerine engel olmamıştır.

Doğru yolun İslam olduğuna dair manevi ilham

Kübalı kadınların Müsman olmalarında etkili olan şey İslam dininin yüceliği, doğru yolun İslam olduğuna yönelik manevi ilhamın olması ve ülkede yaşayan diğer Müslümanlarla güçlü iletişim kurmaları gibi sebeplerdir.

27 yaşındaki gazeteci Meryem Camigo, 7 sene önce İslam’ı kabul etti.

Meryem, son zamanlarda özellikle genç nesilde İslam'la şereflenenlerin sayısının arttığını ifade ediyor.

Kur'an-ı Kerim ve Arapça öğretiyor

Meryem Camigo, yerel Müslüman halkla güçlü bir iletişim içinde ve 2015 yılında açılmış Havana Camii'nde Arapça ve Kur'an-ı Kerim eğitimi veriyor.

35 yaşındaki Isora Arcodin, Kübalı Müslüman bir kadın olarak adadaki bilgi eksikliğinden dolayı birçok zorlukla karşılaşabildiklerini söyledi.

Buradaki İslam Derneği, Küba'da, aralarında yaklaşık 1200 kadının da bulunduğu, 6000’den fazla Müslümanın yaşadığını bildirdi.

Yorumlar

Mesut Biz de ne zaman tekrar ihya olacak??

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.