Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘İslamofobi hastalığının nedeni, yol, yöntem bilmeyen kaba İslam çağrıları’

'İslamofobi hastalığının nedeni, yol, yöntem bilmeyen kaba İslam çağrıları'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “İslam davetini kaba bir çağrıya dönüştürmeyi”, İslam dünyasını saran illetler arasında değerlendirerek, “Bugün Batı’yı saran İslamofobia hastalığının sebebi, bu yol, yöntem, usul bilmeyen kaba İslam çağrılarıdır” dedi.

Mehmet Görmez, İran’ın Kum şehrinde Uluslararası El Mustafa Üniversitesini ziyaret ederek, Rektör Prof. Dr. Ayetullah Arafi ile görüştü. 

“Cehaletin en tehlikelisi tahsille elde edilen cehalettir” değerlendirmesinde bulunan Görmez, İslam dünyasının mutlaka insan yetiştirme düzenini ve eğitim sistemini gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti.

İslam dünyasını kuşatan illetler olduğunu dile getiren Görmez, bunları “akideyi sürekli tartışma konusu yapmak, fıkhı lafızlar üzerine bina etmek, ibadeti şekilciliğe indirgemek, İslam davetini kaba bir çağrıya dönüştürmek” olarak sıralayarak şunları söyledi:

“Bugün Batı’yı saran İslamofobia hastalığının sebebi, bu yol, yöntem, usul bilmeyen kaba İslam çağrılarıdır. Benim en büyük korkum, bir başka dünyada İslam dünyasından gelen çocukların sadece Selefilik ideoloji üzerine yetiştirilmesi, bir başka dünyada da İslam dünyasından gelen çocuklara sadece Şiilik esas alınarak bir öğreti verilmesi ve sonra da gittikleri dünyada bu gençlerin karşı karşıya gelmesidir.”

Etiketler