Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İsrail hapishanesindeki Filistinli öldü

İsrail hapishanesindeki Filistinli öldü

Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Esir İşleri Heyetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 28 yıldır İsrail’in güneyindeki Rimon Hapishanesi’nde tutulan Barud sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine çevredeki bir İsrail hastanesine kaldırıldı. 

İLGİNÇ AÇIKLAMA

Sağlık durumu ağırlaşan Barud’un kaldırıldığı hastanede hayata gözlerini yumduğu, ölüm nedenine ilişkin kesin bilgi bulunmadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Faris Barud, son yıllarda alması gereken tıbbi tedaviyi bilerek ihmal etti. Tıbbi tedaviye imkan vermediğinden dolayı ölüme ilişkin kesin bulgu bulunamadı.”

HAMAS’TAN SERT TEPKİ

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) ise Faris Barud’un ölümünden İsrail’i sorumlu tuttu.  

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, “Sağlığının bozulduğunu ve tehlikeli bir duruma geldiğini doğrulayan tüm tıbbi raporlara rağmen, kötü şartlar altında tutulması, ona yönelik tıbbi ihmal, gerekli tedavinin sunulmasının reddedilmesiyle birlikte Barud’un ölümünden tamamen İsrail’i sorumlu tutuyoruz.” denildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Esirlerimize yönelik işlenmeye devam eden bu suçlar onların azmini kıramayacak ve iradelerini etkilemeyecek. Hamas, neye mal olursa olsun esirlerin sıkıntılarını sonlandırmak ve tamamının serbest bırakılmasını sağlamak için cihat ve direniş yürüyüşüne devam edecek.”

1993’TEN BERİ HAPİSTE

Abluka altında bulunan Gazze Şeridi’ndeki Şati mülteci kampı nüfusuna kayıtlı Barud’un bir Yahudi yerleşimciyi öldürdüğü suçlamasıyla 1993’te İsrail güçlerince gözaltına alındığı ve ömür boyu hapis cezasına mahkum edildiği dile getirildi. 

Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 430’u idari tutuklu, 270’i çocuk olmak üzere yaklaşık 6 bin Filistinli tutuklu bulunuyor.