Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İsrail idaresi, Gazze Şeridi’ne saldırırsa ağır bedel ödeyecek

İsrail idaresi, Gazze Şeridi’ne saldırırsa ağır bedel ödeyecek

İsrail’in Gazze’ye açtığı ve binden fazla Filistinlinin hayatını kaybettiği Dökme Kurşun Operasyonu’nun 7’nci yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen anma töreninde konuşan Heniyye, “İsrail’e, Gazze’ye tekrar saldırmaya yeltenmesi halinde siyasi ve askeri alanlarda, son savaşta ve diğer çarpışmalardakilerden daha ağır bir bedel ödeyeceğini söylüyoruz” dedi.
İsrail’in Gazze Şeridi’ne açtığı 3 savaşın Filistin direnişini güçlendirdiğini ve askeri kabiliyetini geliştirdiğini ifade eden Heniyye, “Filistin direnişi bugün eski savaşlardakilerden çok daha güçlü. İşgalci (İsrail) gelecek herhangi bir saldırıda çok daha ağır bir bedel öder” diye konuştu.

Dökme Kurşun Operasyonu

İsrail idaresi, Gazze Şeridi’ne, 27 Aralık 2008’de başlattığı ve 18 Ocak 2009’da sonlanan saldırılarına ‘Dökme Kurşun Operasyonu’ ismini verdi.
İzzeddin el-Kassam Tugayları da bu operasyonu hakla batılın mücadelesi olarak gördüğü için ‘Furkan Savaşı’ olarak adlandırdı.
Kanlı savaşın ilk gününde İsrail 80 uçakla Gazze Şeridi’ne hava saldırıları düzenledi. İlk saldırıda çoğu asker ve polis 200 Filistinli hayatını kaybetti.
Başta İzzeddin el-Kassam Tugayları olmak üzere Filistin direniş örgütleri de el yapımı silah ve roketlerle İsrail’in Gazze sınırına yakın bölgelerini hedef aldı.
İsrail’in saldırılarda uluslararası toplumun da tepkisini çeken, fosfor bombası ve seyreltilmiş uranyum gibi konvansiyonel olmayan silahlar kullandığı, savaşta hayatını kaybedenler üzerinde yapılan incelemeler sonucu bazı Avrupa merkezli kurumlar tarafından belgelendi.

1000 ton civarında patlayıcı kullanıldı

Batılı kuruluşlar, bin 436 Filistinlinin öldüğü ve 5 bin 400’ünün yaralandığı savaşta İsrail’in yaklaşık bin ton patlayıcı kullandığını açıkladı. Ayrıca Gazze Şeridi’nde 4 bin 100’den fazla evin tamamen kullanılamaz hale geldiği, 17 bin evin ise hasar gördüğü belirtildi.

Etiketler