Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İsrail Kıbrıs’ın iki yakasını da fişlemiş

Casus bir kamyonet aracılığıyla 1 milyon telefon numarası ve bu telefonlardaki tüm kayıtların çalındığı açıklandı. 2 milyon dolar değerindeki yazılım, Larnaka’da İsrailliler’in oturduğu bir apartmandan çıktı. KKTC verilerine de sızıldığı belirtiliyor.

Batuhan Gülşah
İsrail Kıbrıs’ın iki yakasını da fişlemiş

İsrail ile ilişkilerini stratejik ortaklık seviyesine çıkaran Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ı bu konuda düşünmeye sevk edecek türden bir gelişme yaşandı. Güney Kıbrıs’a casus bir kamyonetin 1 milyon telefon numarasını kaydettiği ortaya çıktı. 2 milyon dolarlık bir “kötü amaçlı yazılım” aracılığıyla akıllı telefonların içine sızarak, geride en ufak bir iz bırakmadan kişisel bilgileri ve telefondaki tüm kayıtları ele geçirdiği vurgulandı. Rum gazetesi Politis, polisin kamyonetin bağlı olduğu serverdaki bilgileri okuyacak bir sistem kurmayı başardığını yazdı.

KKTC verileri de çalınmış olabilir

Yunanlar ve Rumlar’ı düşündürecek detay tam da burada ortaya çıkıyor. Söz konusu veri hırsızı kamyonet, Ada’nın güneyindeki Larnaka’da İsraillilerin yaşadığı bir apartmanda bulundu. Kamyonetin İsrail istihbaratı için çalıştığı iddiaları gündeme gelirken, KKTC’deki kayıtların da bu sistemin hedefi olma ihtimali de gündeme geldi. Dolayısıyla İsrailliler sadece Güney Kıbrıs değil, KKTC makamlarının verilerini de çalmış olabilir.

Buzdağının görünen yüzü

Rum gazetesi Politis’in yazarı Dionisis Dionisiu, meselenin görünenden çok daha ciddi ve derin olduğuna dikkat çekti. Güney Kıbrıs’taki yasalarda bulunan açıklıklar nedeniyle bu tür takip ve veri hırsızlığı olaylarının gündelik yaşamın bir parçası haline geldiğini ifade eden Dionisiu, hiç tanımadığı kişilerden yakın zamanda cep telefonuna mesajlar gönderilerek “Yabancılara karşı görüşlerini çok açıkça ifade ediyorsun, yapma”  ve “Twitter’da başka hesap üzerinden benim hakkımda şakalar yapmayı bırak, sen olduğunu biliyorum” ifadeleriyle uyarıldığını/tehdit edildiğini açıkladı. Rum gazeteci, bu örnekler üzerinden Güney Kıbrıs’ta insanların kişisel IP adreslerine ulaşmanın, cep telefonu gibi şahsi bilgilerini çalmanın ne kadar kolay olduğuna dikkat çekti. Rum resmi makamları konuyla ilgili tatmin edici bir açıklama yapma veya eylem planı uygulama işlemine henüz girmedi…

Batuhan Gülşah / Atina