Son Dakika

İsrail polisinin kuşattığı Kubbetu’s Sahra yeniden açıldı

Kudüs’te bir İsrail polisinin başında kipa ile Kubbetu’s Sahra’ya girmeye çalışması üzerine Filistinliler müdahalede bulundu. Olayların ardından saatlerce Mescid-i Aksa’yı kuşatan işgalci İsrail polisi Mescid-i Aksa'nın Müdürü Şeyh Ömer el-Kisvani'yi de darp etti. 
İsrail polisinin kuşattığı Kubbetu’s Sahra yeniden açıldı AA / Mostafa Alkharouf

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs, yaptığı yazılı açıklamada, bir İsrail polisinin, başında Yahudi kipasıyla Harem-i Şerif içindeki Kubbetu's Sahra'ya girme girişimin ardından gerginlik yaşandığını bildirdi.

İsrail polisinin bu sabah yaşanan kışkırtıcı girişim nedeniyle Kubbetu's Sahra'nın kapılarını kapatan korumalardan kapıları tekrar açmalarını ve teslim olmalarını istediğini belirten Dibs, korumaların buna karşı çıktığını ve Filistinlilerin de korumalara destek verdiğini kaydetti.

İşgalci İsrail polisinin saatlerce kuşatma altına aldığı Mescid-i Aksa içindeki Kubbetu’s Sahra, kuşatmanın kaldırmasıyla yeniden ibadete açıldı.

Dibs ayrıca, Siyonist İsrail polisinin Mescid-i Aksa'nın Müdürü Şeyh Ömer el-Kisvani'yi darp ettiğini, Şeyh Kisvani'nin hastaneye kaldırıldığını belirtti. 

MESCİD-İ AKSA’DA DURUM

İşgal altındaki Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa iki İsrail polisi "güvenlik kontrolü" gerekçesiyle kısa süreliğine Kubbetu's Sahra'ya giriyor. 

Mescid-i Aksa'nın korumaları, bu sabah bir İsrail polisinin Yahudilerin dini başlığı kipayla Kubbetu's Sahra'ya girmeye çalışması üzerine mescidin kapılarını kapatmış, olaya tepki gösteren birçok Filistinli Müslüman Kubbetu's Sahra etrafında toplanmıştı.

İşgalci İsrail polisinin saatlerce kuşatma altına aldığı Mescid-i Aksa’daki Kubbetu’s Sahra, kuşatmanın kaldırmasıyla yeniden ibadete açıldı.

Siyonistler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, sözde "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.