Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

İsrail’in ardından Yunanistan da üzgün

Batuhan Gülşah
İsrail’in ardından Yunanistan da üzgün

Türkiye’nin öz kaynaklarına dayalı savunma sistemi geliştirmesi ve milli bir savunma stratejisi oluşturma yönde atılan tüm adımlar bazı ülkelerde rahatsızlık uyandırıyor. Söz konusu devletlerin başında ABD ve İsrail gelirken, söz konusu “şer ekibi”ne Yunanistan da eklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın S-400 savunma sistemleri konusunda “Biz bu işi bitirdik” açıklaması Yunan resmî haber ajansında son dakika haberi olarak verildi.

“Erdoğan geri adım atmıyor”

“Erdoğan geri adım atmıyor” başlıklı ajans haberinde, “ABD’nin tüm yaptırım tehditlerine rağmen Türkiye lideri S-400 konusunda geri adım atmıyor, ‘Uygun fiyatla olmanın yanında ortak üretime de geçebilme sözünü alarak sözleşmemizi imzaladık. İnşallah kısa zamanda da geliyor’ diyerek sürecin kesinliğine vurgu yapıyor” denildi. Türk pilotların ABD’nin Arizona eyaletindeki F-35 eğitim programında maruz kaldığı ayrımcı yaklaşım, Yunan basınında büyük yankı uyandırmıştı. Erdoğan’ın konuyla ilgili olarak yaptığı “Türkiye, F-35’lerin sadece müşterisi değil, aynı zamanda üretim ortağıdır. ABD Başkanı Donald Trump ile Japonya’da bir araya geleceğiz ve burada F-35 projesiyle ilgili konuşacağız” açıklaması da “inat mantığı” çerçevesinde işlendi.

Türkiye yalnızlaşmış!

ABD’nin Türkiye’ye yönelik tehditkâr ve şantajcı söylemleri, Yunan medyasında “Erdoğan’a yumruk”, “Amerika, Türkiye’yi uyardı”, “Türkler rüyadan uyanıyor” gibi popülist ifadelerle okuyucuya aktarılıyor. Ankara’nın gerek Ege’de gerekse Akdeniz’de yalnızlaştığını propagandası yapılırken, Rusya ile reel politik çerçevesinde gelişen bölgesel ittifak ağız birliği edilmişçesine sansüre uğruyor.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri