Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İsrail’in gazabı göze alınmadan onun hakkında rapor yazılamaz

İsrail’in gazabı göze alınmadan onun hakkında rapor yazılamaz

Eski BM Filistin Özel Raportörü Prof. Dr. Richard Falk, işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail’in işlediği insan hakları ihlallerini dünyaya anlatmanın beraberinde karalama kampanyalarını da getireceğini söyledi.
Falk, BM’nin işgal altında bulunan Filistin topraklarındaki İnsan Hakları Özel Raportörü Makarim Wibisono’nun istifasının ardından “Electronic Intifada” adlı internet sitesinde yayımlanan makalesinde, işgal edilen Filistin topraklarındaki insan hakları ihlallerini araştırmak ve raporlamanın zorluğunu anlattı.

İSRAİL’İN GAZABINI GÖZE ALMADAN RAPOR YAZILMAZ

“Gazabını göze almadan İsrail hakkında dürüst rapor yazamazsınız” başlıklı yazısında Endonezyalı raportör Wibisono’nun istifasını değerlendiren Falk, bu karara şaşırdığını ancak “şok olmadığını” belirtti.
“Şaşırdım çünkü Wibisono’nun, İsrail’in işlediği insan hakları ihlallerinin düzgün bir şekilde araştırılması ve delil toplanabilmesinin ne denli zor olduğunu biliyor olması gerekirdi” ifadesini kullanan Falk, şok olmadığını çünkü, işgal altındaki Filistinlilerin çektiği çileyi raporlamanın ne kadar zor olduğunu bildiğini dile getirdi.
Wibisono’ya görevi devrederken kendisini uyardığını da anlatan Falk, “İsrail’in insan hakları ve uluslararası hukuku ihlal ettiği neticesine ulaşmak, İsrail yanlısı kişilerin bile kaçınamayacağı bir sonuç. Ancak bu haklı çıkarıma ulaşmanın İsraillileri kızdıracağı konusunda kendisini uyarmıştım” değerlendirmesinde bulundu.
Falk, kendisinin 6 yıllık raportörlük görevi sırasında ancak İsraillilerin baskısıyla mücadele etmeyi göze alanların bir fark oluşturabileceğini anladığını bildirerek, “Filistin halkının her gün karşı karşıya olduğu acı gerçekleri tüm dünyaya anlatarak bir fark oluşturabilirsiniz ancak bunu yaparken ultra siyonist kuruluşların ve diğerlerinin karalama kampanyalarını, antisemitizmle suçlamalarını ve itibar suikastlerini beklemelisiniz” yorumunu yaptı.
Kendisine de aynı yöntemlerle hücum edildiğini dile getiren Falk, makalesinde, “Beni en fazla şaşırtansa hem BM Genel Sekreteri’nin hem de BM’deki ABD’li diplomatik temsilcilerin İsrail tarafına meylederek karalama korosuna katılma konusunda istekli olmalarıydı” görüşlerine yer verdi.

ZAMAN ZAMAN İSTİFAETMEYİ DÜŞÜNÜYORUM

Falk, zaman zaman istifayı düşündüğünü ancak sabrettiğini belirterek, ABD ve Avrupa’da ana akım medyanın İsrail tarafını tuttuğu da göz önüne alınınca bu görevi sürdürmenin zor ancak önemli bir vazife olduğunu ifade etti.
Makarim Wibisono, önceki gün yaptığı açıklamada, görev yaptığı süre boyunca İsrail’in kendisine Filistin’e giriş izni vermediğini ve bu nedenle de İsrail işgali altındaki Filistinlilere yardım çabalarının engellendiğini kaydedip, istifa etmişti.
Prof. Dr. Richard Falk, 2008-2014 yıllarında 6 yıl boyunca bu görevde bulunmuştu.
NEW YORK AA

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!