Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

İsrailli bilgisayar korsanları 20 ülkenin üst düzey hükümet yetkililerini izledi!

İsrailli siber gözetim firması NSO Group’un, 20 ülkenin üst düzey hükümet yetkililerini sosyal mesajlaşma platformu WhastApp üzerinden izlediği ortaya çıktı.

İsrailli bilgisayar korsanları 20 ülkenin üst düzey hükümet yetkililerini izledi!

Son günlerde adı büyük krizle anılan sosyal mesajlaşma platformu WhatsApp, adeta İsrailli siber gözetim firmasının ekmeğine yağ sürdü.

ABD müttefiki en az 20 ülkedeki üst düzey hükümet yetkililerinin telefonları, WhatsApp uygulaması üzerinden izlendi. Popüler mesajlaşma uygulamasındaki açıklardan faydalanan İsrailli siber gözetim firması NSO Group bilgisayar korsanlarının çok önemli bilgiler ele geçirmiş olabileceği belirtildi.

Mağdurların ‘önemli’ bir kısmı, ciddi siyasi ve diplomatik krizlere yol açabilecek yüksek profilli hükümet ve askeri yetkililerden oluşuyor. Hedeflenen ülkeler arasında ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Meksika, Pakistan ve Hindistan’ın yer aldığı bildirildi.

HİNDİSTAN HEDEF OLDU

İsrailli bilgisayar korsanlarının hedefi Hindistan olmuştu. Hintli makamlar, ülkedeki çok sayıda siyasetçi, gazeteci ve aktivistin izlendiğini açıklamıştı.

Hint basınındaki haberlere göre, WhatsApp’ın, İsrailli siber gözetim firması NSO Group’a dava açması sonrası ortaya çıkan casusluk faaliyetleri sebebiyle çok sayıda siyasetçi, gazeteci ve aktivist Hindistan Halk Partisi (BJP) yönetimini suçlamıştı.

WHATSAPP, NSO GROUP’A DAVA AÇMIŞTI

Sosyal iletişim ağı WhatsApp’ın İsrailli siber gözetim firması NSO Group’a, şirketin mesajlaşma hizmetini geniş kapsamlı casusluk için kullandığı gerekçesiyle dava açtığı belirtilmişti.

WhatsApp’ın federal mahkemeye verdiği dilekçede, siber gözetim şirketi NSA Group’un WhatsApp uygulaması üzerinden 20 ülkede, aralarında 100 gazeteci ve insan hakları aktivistlerinin de bulunduğu 1400’den fazla kişiyi izlediği öne sürülmüştü.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri