Son Dakika

İtalya’da sağcılar meydana indi: Kimse Avrupa’ya göçmesin

İtalya’da sistem karşıtları, küreselleşme, göçmenler ve Müslümanlar’a karşı olan görüşlerini vurgulamak için gösteri düzenledi. Aşırı sağcı Lig Partisi lideri Salvini “Herkes kendi toprağında okuyup, çalışıp, gelişmeli. Asıl ırkçılar Afrika'yı göçle boşaltmayı düşünenlerdir" dedi

İtalya’da sağcılar meydana indi: Kimse Avrupa’ya göçmesin AA / Primo Barol

İtalya'da hazirandan bu yana sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi ile koalisyon hükümetinde yer alan Lig Partisi, sık sık gündeme getirdiği göçmen, İslam ve Avrupa karşıtı görüşlerini başkent Roma'daki Halk Meydanı'ndaki gösteride tekrarladı. Gösteride bir araya gelen İtalyanlar, milli kimlik ve dini geleneklerinin unutulmaması, Avrupa’ya göçün durdurulması, küreselleşmenin ve kapitalizmin yıkcı etkilerinin farkına varılması çağrısında bulundular.

Başkent Roma'daki Halk Meydanı'nda gerçekleştirilen gösteri "İlk önce İtalyanlar, İtalya yeniden başını kaldır" sloganıyla düzenledi.

Aşırı sağcı Lig Partisinin lideri Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, burada yaptığı konuşmada "batışa geçen Avrupa'nın küreselleşme adına kaybedilen ruhu yeniden canlandırması gerektiğini" söyledi. 

Salvini, "Batışa geçen bir Avrupa var. Oysa vatandaşların onuru için çalışan, küreselleşme adına birilerinin kaybettiği kimlik ve ruhu yeniden ortaya çıkaracak bir Avrupa'ya ihtiyaç var." dedi.

“FAKİRLİĞİN TOHUMUNU ATANLAR PROTESTOLARIN MEYVESİNİ TOPLUYOR”

Salvini, "istihdam, saygı ve ilericiliğe dayalı yeni bir Avrupa kurmak istediklerini" vurgulayarak, "Avrupa'da olanları gördükten sonra anlaşmalarda yazılan istihdam ve ekonomik büyüme nasıl garanti edilebilir? Çok güçlü Almanya'da başlayan ekonomik krize bakın, sarı yelekliler eylemlerini düşünün. Şiddet asla doğru değil ama fakirlik ve sahtekarlığın tohumlarını atanlar şimdi protestoların meyvelerini topluyor." diye konuştu. 

Salvini, Avrupa Birliği Komisyonu ile İtalya arasında tartışmalara neden olan 2019 yılı devlet bütçesinde İtalyanlar için yeni vergiler olmayacağını da söyledi.

“HERKES KENDİ TOPRAĞINDA KALMALI”

"Gerçek ırkçılar Afrika kıtasını boşaltmayı düşünenlerdir." ifadesini kullanan Salvini, "Afrika bizden sadaka beklemiyor. Kültürlerin ve halkların kökünü kurutmadan, kendi topraklarında çalışmak, büyümek, okumak, hastalarını iyileştirmek için yardım bekliyor. Herkes kendi toprağında okuyup, çalışıp, gelişmeli." değerlendirmesinde bulundu. 

“HRİSTİYANLIKTAN VAZGEÇMEYİN” UYARISI

Gösteride ayrıca, Aile Bakanı Lorenzo Fontana'nın, İtalyan Hristiyan ailelerin küreselleşme karşısında geleneklerini unuttuklarını savunması, Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanı Marco Bussetti'nin "toleranslı olmak adına Hristiyan değerlerden vazgeçmeyin" çağrısı ve İtalya'da sınıflarda haç sembolünün olması gerektiğini vurgulaması, eylemde öne çıkan değerlendirmeler oldu. 

İtalya'daki sol partiler ise Ancona kenti yakınlarında bir diskoda yaşanan izdihamda 6 kişinin ölmesi ve 100'den fazla kişinin de yaralanması nedeniyle ülkenin yasta olmasına rağmen Lig Partisinin Roma'daki gösterisini ertelememesini eleştirdi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.