Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kaçıyorlar!

Libya’da darbeci Hafter militanları, Türkiye destekli ve BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti karşısında bozguna uğradı. Ankara’nın sevkiyatlarının bölgeye ulaşmasını önlemekle görevli militanlar ise Türkiye korkusundan Hafter ile anlaşamayıp Malta’ya kaçtı.

Batuhan Gülşah
Kaçıyorlar!

Diriliş Postası Muhabiri Batuhan Gülşah/Atina

Türkiye’nin insani ve sonuç odaklı dış siyaseti meyvelerini vermeye devam ediyor. Libya’da Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni (UMH) darbeyle devirerek kontrolü ele almaya çalışan general Hafter, Türkiye’nin UMH tarafından devreye girmesiyle kabus gibi günler yaşıyor. Libya Ordu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu, Hafter’in yanında savaşan Rus güvenlik şirketi Wagner’e mensup paralı askerlerin kaçmaya başladığını açıkladı. Başkent Trablus’tan kaçan Rus özel güvenlik şirketi Wagner’e mensup paralı askerler ve beraberlerindeki silah, ağır silah, cephane ve mühimmatın tahliyesi için Trablus’un güneydoğusundaki Beni Velid kenti havalimanından son 24 saatte 15 uçak geldiğini belirtti. Albay Kununu geri çekilen paralı askerlere 4 Rus yapımı Pantsir hava savunma sisteminin de eşlik ettiği bilgisini paylaştı. Ordu Sözcüsü Kununu 1500-1600 kadar paralı askerin çekildiğini gözlemlediklerini daha önce duyurmuştu.

RUSLAR KAYIPLARIN YERİNİ DOLDURMAYA ÇALIŞIYOR

Hafter militanlarını 18 Mayıs’ta ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Üssü’nden çıkaran Libya hükümeti, batı bölgelerindeki farklı beldeleri de milislerden arındırmaya devam ediyor. Hafter milislerinin başkente saldırılarında harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları Terhune kentini kuşatan ordu birlikleri, bazı silahlı grupları bu hamlesiyle başkentin güneyindeki cephelerden Terhune kentini savunmaya çekilmeye zorladı. Başkentin güneyinde aralarında Hamza, Yermuk, es-Savarih askeri kamplarının da yer aldığı geniş bir bölge de Hafter militanlarından arındırıldı. Ordu birlikleri, başkentin güneyindeki Selahaddin ve El-Meşru ekseninde de bölgeyi milislerden arındırmaya devam ediyor. Rusya ise kayıpların yerini doldurmaya çalışıyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya’nın Suriye’nin Rakka, Homs, Latakiye ve Hasaka şehirlerinden Suriyeli savaşçıları eğitip Libya’ya paralı asker olarak göndermeye başladığını açıkladı.

Hafter güçleri tarafında konuşlanacak bu askerler için ödenecek aylık maaşın bin dolar olduğu ileri sürüldü.

ABD’nin lokomotif gazetelerinden New York Times, Hafter milislerinin çaresizliğini ortaya koyan bir haber yaptı. Gazete, Türkiye’nin sevkiyatının Libya’ya ulaşmasını önlemekle görevlendirilen paralı askerlerin Hafter ile anlaşamayarak Malta’ya gittiğini duyurdu. Operasyondaki dört ülkeden 20 paralı askere Birleşik Arap Emirlikleri tarafından 80 milyon dolar ödendiğini bildirdi. Paralı askerlerin Türkiye’den korktukları için Malta’ya kaçtıkları belirtildi.

DARBECİ HAFTER’E SON BİR ŞANS VERİLDİ

Öte yandan Libya ordusu, Terhune, Beni Velid (Trablus’un güneyi) ve Nesme (başkentin güneybatısı) bölgelerinden güneye doğru çekilen Hafter’e milislerine yönelik operasyonların 48 saatliğine durdurulduğunu açıkladı. Ateşkesin pazartesi gece yarısı (GMT 22.00) başladığı belirtildi ve bunun Hafter milisleri için son şans olduğu vurgulandı. Bununla birlikte Hafter yanlısı Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi, Hafter’in darbe girişimini reddettiğini, Meclis Başkanı Akile Salih’in siyasi çözüme ulaşmak için öne sürdüğü girişimi desteklediğini duyurdu. Salih’in girişiminin Libya krizine köklü çözümler sunduğu ve tarihi üç bölge (Trablus, Barka ve ve Fizan) temelinde bir yürütme organı oluşturulmasını öngördüğü belirtildi.

YUNANLAR TUTUŞTU

Tüm bu gelişmeler Yunanistan’ı gerdi. Türkiye’nin geçtiğimiz Kasım ayında Ulusal Mutabakat Hükümeti ile deniz sınırlarını belirleme anlaşması imzalaması sonrası hak iddia ettiği yerler tehlikeye düşünce darbeci Hafter’e tam destek veren Atina, geri çekilme haberleri ni endişeyle izlemeye başladı. Medyada “Libya’ya oyun bitti. Hafter güçleri Bingazi’ye kadar çekilecek” yorumları yapılıyor. Libya’da kurulacak askeri üsle bölgenin ikinci KKTC’ye dönüşeceği, Yunanistan’ın Akdeniz’de Türkiye tarafından tam kıskaca alınacağı Yunan basınında dillendiriliyor.

ABD’nin de Rusya destekli Hafter militanları karşısında tıpku Türkiye gibi Ulusal Mutabakat Hükümeti yanlısı olması da da Yunanlar’ı endişelendiren bir diğer detay.