Son Dakika

Kanada’da doktorlar maaşlarına yapılan zammı protesto etti

Kanada’da 800’e yakın doktor sıra dışı bir kararla, maaşlarına yapılan zammın yüksek olduğunu savunarak protesto gösterisi düzenledi.

Kanada’da doktorlar maaşlarına yapılan zammı protesto etti

Kanada’nın eyaletlerinden biri olan Quebec’te çalışan 800’e yakın doktor, bir mektup imzalayarak maaşlarına yapılacak zammı protesto ettiklerini ifade etti. Mektupta zam yapılarak harcanacak fonun sağlık sistemi içerisinde daha yararlı bir şekilde kullanılabileceği ifade edildi.

Uzman 403 bin Kanada doları kazanıyor

Quebec hükümetinin uzmanların maaşına yüzde 1.4 ve pratisyenlerin maaşına yüzde 1.8 civarında zam yapacağı belirtildi. Verilere göre ortalama bir uzman yıllık 403 bin 500 Kanada doları kazanırken aile hekimleri yıllık 255 bin Kanada doları kazanıyor.

“Çalıştığımız yerlerin daha çok paraya ihtiyacı var”

Halk Sağlığı İçin Quebecli Doktorlar (MQRP) başkanı Isabelle Leblanc ise doktorların daha fazla para istemediklerini söyleyerek protesto etmelerinin biraz sıra dışı olduğunu bildiklerini belirtti.

“Ama bu sanıldığı kadar sıra dışı değil, çalıştığımız yerlerin daha çok paraya ihtiyacı var, bu paranın oraya harcanması lazım, bizim ceplerimize konması değil. Eğer daha fazla para bu sağlık sisteminin içerisine enjekte edilirse bu hastalara yardımcı olacak ve doktorların cebine girmeyecek.”

Yorumlar