Son Dakika

'Karabağ sorununun çözümü için Türkiye’nin etkili olması engelleniyor'

1992’den beri işgal altındaki Dağlık Karabağ’ın çözümü için etkili bir adım atmayan ve sürekli ‘’oyalama’’ politikası izleyen Minsk grubunun formatının yenilenmesi ve Türkiye’nin de eş başkanlığa dahil edilmesi gündemde.

'Karabağ sorununun çözümü için Türkiye’nin etkili olması engelleniyor'

Ermenistan, Rusya’nın askeri ve siyasi yardımını alarak işgal ettiği Dağlık Karabağ'da siyasi çözüm yolları giderek kapanıyor.

27 senedir Karabağ sorununun çözümü için etkili bir adım atılmaması, Türkiye’nin Karabağ meselesinde etkinliğinin artması için Minsk Grubu’nun eş başkanlarından biri olması gündeme getirildi. Söz konusu teklife Ermeni iktidarı tarafından Karabağ’ın ‘’Yönetimine’’ atanan Bako Saakyan tepki göstererek, Minsk Grubu’nun formatının değiştirilmesi asla kabul edilemez açıklamasını yaptı ve Fransa’nın eş başkanlığından gidip yerine Türkiye’nin gelmesine asla müsaade etmeyeceklerini bildirdi.

Türkiye’nin Minsk grubunun eş başkanlarından biri olmasına Rusya’nın da engel olduğu biliniyor. Minsk Grubu, 1992 senesinde Azerbaycan topraklarının %20’sine tekabül eden Dağlık Karabağ bölgesi işgal edildikten sonra Karabağ sorununa çözüm üretmek için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde kurulan müzakere heyetidir. Minsk Grubu’nun eş başkanlığını Fransa, Rusya ve ABD yapmaktadır.

MİNSK GURUBU İŞLEVSİZDİR

Minsk grubu, 27 senedir yüzlerce toplantı ve görüşme yapmasına rağmen sorunun çözümü için hiçbir sonuç almaması bölgede birçok kesim tarafından ciddi olarak eleştiriliyor.

Azerbaycan’da Siyasi Bilimler Uzmanı Ehed Memmedli, Diriliş Postası'na yaptığı açıklamada, "Sakia'nın Türkiye aleyhine yaptığı bu açıklama şaşırtıcı değil, Minsk Grubu’nun somut olarak yaptıkları hiçbir şey yoktur, Grubun eş başkanlarından Rusya, bizzat Ermenistan ile askeri, siyasi ve ekonomik olarak ortaktır. Minsk grubunun diğer Eş Başkanı Fransa ise Avrupa’da Ermenistan’a en yakın devlettir. ABD’de ise çok güçlü Ermeni lobisi vardır, dolayısıyla bu 3 eş başkanlar Ermenistan’a çok yakınlar. Onların Azerbaycan lehine karar vermeleri, adil davranmaları beklenmemelidir." diye belirtti.

TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN ASKERİ İŞBİRLİĞİNİ ARTIRMLI 

Ehed Memmedli, Azerbaycan’ın yasal olarak Türkiye’yi Minsk Grubuna 4. Eş Başkan olarak talep etme olasılığı olduğunu veya Fransa’nın çekilmesini talep edip yerine Türkiye’nin Eş Başkanlığının istenmesinin bir hak olduğunu da ifade etti.
Minsk Grubu BM’nin kararıyla oluşturulduğu için Azerbaycan’ın tek taraflı olarak çekilmesi bir şey ifade etmeyeceğini de hatırlatan Memmedli sözlerini şöyle tamamladı:

"Bundan dolayı Azerbaycan mecburi olarak Minsg gurubu müzakerelerine katılmak mecburiyetindedir. Bütün bunların yansıra Azerbaycan Türkiye ile birlikte başka bir pakt kurarak TSK ile askeri anlamda ciddi iş birliği yapmalı. Karşı tarafa güç tatbik etmelidir."

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.