Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Karar yarım milyon Filistinliye zarar verdi’

'Karar yarım milyon Filistinliye zarar verdi'

Siyonist İsrail’in “yasadışı örgüt” ilan ettiği 1948 Filistin İslami Hareketi lideri Raid Salah, 1948 Filistin İslami Hareketi’nin faaliyetlerinin yasaklanmasının üzerinden geçen bir ayın ardından bölgedeki durumu AA muhabirine değerlendirdi.

Siyonist İsrail hükümetinin yasaklama kararının ardından hareketle bağlantılı olduğu gerekçesiyle 20 sivil toplum kuruluşun daha faaliyetlerini engellediğini söyleyen Salah, sözlerine şöyle devam etti:

“Kapatma kararı, bölgede yürütülen insani, sosyal ve dini projelerden faydalanan yarım milyon Filistinliye zarar verdi. Kapatılan kurum ve kuruluşlar arasındaki bir yardım komitesi 23 bin yetimin aylık ihtiyacını karşılıyordu. ‘Hurra’ isimli kuruluş ise yaklaşık 10 bin öğrenciye Kur’an-ı Kerim’in hıfzedilmesi hedefiyle ders veriyordu. Diğer kuruluşlar da İsrail’deki fakir ailelere hizmet sunuyordu. Ayrıca kapatılan bu kurumlardan bazılarının hareket ile bir ilişkisi de bulunmamaktadır.”  

Salah ayrıca İsrail’deki Arap siyasi partilerini, “İsrail tehditleri karşısında birlikte karar verilmiş kapsayıcı bir strateji inşa etme”ye çağırarak, “Bizi bekleyen zorluklar ve riskler karşısında başarıya ulaşmak için kabileler gibi değil halk gibi hareket etmemiz gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Etiketler