Son Dakika

Kasımi: ABD Ortadoğu'da gerginlik ve kaos istiyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Ortadoğu ziyaretini değerlendiren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Pompeo'nun girişimlerinin iyi niyetli olmadığını ve ABD'nin bölgede gerginlik ve kaos istediğini söyledi.
Kasımi: ABD Ortadoğu'da gerginlik ve kaos istiyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, başkent Tahran'daki Dışişleri Bakanlığı binasında basın toplantısı düzenledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun bölgedeki ülkelere ziyaretlerini değerlendiren Kasımi, Pompeo'nun iyi niyetli olmadığını belirterek, "Onlar bölgede gerginlik ve kaos istiyorlar. Onlar Kudüs işgalcisi rejimi (İsrail) destekliyor, İslam ülkelerinin altını oyuyorlar. Pompeo bu gezisiyle İran'a olan düşmanlığı yaygınlaştırmaya çalışıyor." ifadelerini kullandı.

"ABD'NİN ŞİDDETLİ BASKISI VAR"

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarına karşı Avrupa Birliği (AB) tarafından geliştirilen özel ödeme mekanizmasıyla ilgili bir soru üzerine Kasımi, AB ülkelerinin ABD'nin baskılarına direnemediğini yineleyerek, "AB, SPV (Special Purpose Vehicle-Özel Amaçlı Araç) sistemini yürürlüğe koymakla ilgili bir alt yapıya sahip değil. ABD'nin şiddetli baskısı var. ABD, SPV'nin uygulamaya geçmemesi için elinden geleni yapıyor." diye konuştu.

AVRUPA ÜLKELERİNİN GİRİŞİMLERİ YANLIŞ

AB'nin İran'a yönelik yaptırım kararına ilişkin ise Kasımi, ülkesinin mütekabiliyet hakkının mahfuz olduğunu belirterek, "Avrupa ülkelerinin bu girişimi yanlıştır. İran'ın mütekabiliyet hakkı mahfuzdur. Bu girişimi asla cevapsız bırakmayacağız." diye konuştu. 

Avrupa Birliği, geçen hafta,  Avrupa topraklarında suikast planladığı gerekçesiyle İran istihbarat servisine yaptırım uygulama kararı almıştı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.