Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kazakistan’da yeşil ekonomiye geçişte yeni adımlar

Kazakistan’da yeşil ekonomiye geçişte yeni adımlar

Bozumbayev, düzenlediği basın toplantısında, ülkenin yeşil ekonomiye geçişine uygun olarak planlı bir şekilde yenilenebilir enerji alanını geliştirdiklerini ifade ederek, “Toplam elektrik enerjisi üretimindeki yenilenebilir enerjinin payı 2020’de yüzde 3, 2025’te yüzde 6 ve 2030’da yüzde 10’a çıkacak.” dedi.

Yıl sonuna kadar santral sayısı artacak

Beş yıl önce ülkede 177 megavat kapasiteli 35 yenilenebilir enerji santralin bulunduğuna işaret eden Bozumbayev, bugün toplam 679 megavat kapasiteli 74 santralin aktif halde olduğunu dile getirdi.

Bozumbayev, yıl sonuna kadar 10 yenilenebilir enerji santralinin daha devreye alınmasının planlandığınavurgu yaparak, bununla toplam kapasitenin 967 megavata ulaşacağını bildirdi.

Yenilenebilir enerji projeleri

Geçen yıldan itibaren, yenilebilir enerji projelerinin açık satış mekanizmasıyla seçildiğini vurgulayan Bozumbayev, “Bu mekanizma, proje, yatırımcı ve daha da etkin teknolojileri seçme sürecinin açık ve anlaşılır olmasını sağladı.” ifadelerini kullandı.

Bakan Bozumbayev, eylül ayında güneş, rüzgar, hidro ve biyo kütleden elektrik üretecek toplam 255 megavat kapasiteye sahip çok sayıda santral için açık satış yapılmasının planlandığını kaydetti.

Kaynak: AA