Son Dakika

Kazakistan'ın yeni cumhurbaşkanı görevine başladı

Nazarbayev'in İstifasından sonra bu sabah bu sabah Parlamento da yemin eden Senata başkanı Kasım Cömert Tokayev resmen cumhurbaşkanlığı görevine başladı. Merkez seçim koomitesi de Tokyev'in Başkanlığını onadı.
Kazakistan'ın yeni cumhurbaşkanı görevine başladı

Tokayev 2020'de ülkede yapılacak  başkanlık seçimine kadar geçici olarak görevi sürdürecek.

KASIM CÖMERT TOKAYEV KİMDİR

Kazakistan'ın geçici Cumhurbaşkanı  Kasım Cömert Tokayev 1953 senesinin Kazakistan'ın eski başkenti Almata'da dünyaya geldi, Bir dönem diplomat olarak görev yapan Tokayev,Mart 1999'da Başbakan Yardımcısı, KNazarbayev'in kararnamesi ile de  7 ay sonra Kazakistan Başbakanı oldu.

2002'de başbakanlıktan istifa eden Tokayev, Dışişleri Bakanı olarak 2007'ye kadar görev yaptı. Dişişleri bakanlığı görevinin ardından Kazakistan Senatosu Başkanı oldu.

NE OLMUŞTU?

Dün Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, cumhurbaşkanı olarak kendi görevini fesheden kararnameyi imzaladı. Nazarbayev, devlet televizyon kanalları aracılığıyla yaptığı halka hitabında, bugünkü hitabının özel olduğunu, kendisi için zor bir karar aldığını belirterek, "Cumhurbaşkanı olarak yetkilerimi feshetme kararı aldım." Diye bildirmişti.

ÜLKEYİ 30 YIL YÖNETTİ

Nazarbayev, 6 Temmuz 1940 tarihinde Kazakistan'ın Kaskelen ilçesinde doğdu. 1989'da Kazakistan Komünist Partisi Merkez Komitesinin birinci sekreterliğine seçilen Nazarbayev, 1 Aralık 1991'de oyların yüzde 98,7'sini alarak Kazakistan'ın cumhurbaşkanı seçildi. Nazarbayev'in görev süresi 2020 yılında sona erecekti. Nazarbayev, ülkeyi 30 yıl yönetti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.