Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kim Yong Un ölüm haberleri doğru mu? Güney Kore’den Kim Yong için ne dedi?

Kim Yong Un ölüm haberleri doğru mu? Güney Kore'den Kim Yong için ne dedi? Kuzey Kore lideri Kim Yong Un ödü haberleri yine sosyal medyanın  gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Bu iddialara Güney Kore'den de açıklama geldi. Baskıcı bir rejim olması dolayısıyla Kuzey Kore'de her gelişmeden dünyanın haberi olmuyor. Kuzey Kore lideri Kim Yong'un gerçekten ölüp ölmediği birçok insanın merak ettiği bir konu. Bu konuda araştıema yapanlar, Kim Yong Un ölüm haberleri doğru mu? Güney Kore'den Kim Yong için ne dedi? sorularına cevap arıyor. Bu soruların cevabı haberimizde...

Kim Yong Un ölüm haberleri doğru mu? Güney Kore’den Kim Yong için ne dedi?

Küresel salgın corona virüs dünyayı kasıp kavururken Kuzey Kore lideri Kim Jong Un hakkında sosyal medyada ortaya atılan ölüm döşeğinde iddiaları gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Kim Jong Un ölüm döşeğinde olduğu iddiası ABD Başkanı Donald Trump’a bile sorulmuş,  Trump, “Bu haberlerin doğru olmadığını düşünüyorum.” demişti. Konuyla ilgili son açıklama Güney Kore’den geldi. Peki, Kim Yong Un ölüm haberleri doğru mu? Güney Kore’den Kim Yong için ne dedi? Detaylar haberimizde…

Güney Kore’den Kim Jong-un açıklaması…

Güney Kore, ölmüş olabileceği söylentileri çıkan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un “hayatta ve sağlının yerinde” olduğunu bildirdi.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in üst düzey dış politika danışmanı Moon Chung-in, CNN’e yaptığı açıklamada, “Hükümetimizin pozisyonu sabit. Kim Jong-un, hayatta ve iyi. 13 Nisan’dan bu yana Wonsan bölgesinde kalıyor. Şimdiye kadar herhangi bir şüpheli hareket tespit edilmedi.” ifadesini kullandı.

– Kim hakkındaki söylentiler

Kuzey Kore lideri Kim hakkında son haftalarda sağlının yerinde olmadığı veya öldüğü yönünde söylentiler çıkmıştı.

Kim’in durumu hakkında tavsiyede bulunmak üzere bir grup Çinli doktorun bu ülkeye gittiği ileri sürülmüş, Kuzey Kore liderinin 12 Nisan’da kardiyovasküler bir operasyon geçirdiği ve iyileşme sürecinde olduğu yönünde haberler çıkmıştı.

Hong Kong Uydu Televizyonu, Kim’in öldüğünü duyurmuş, bu haber ise herhangi bir yetkili tarafından doğrulanmamıştı.

Kim’in, 15 Nisan’da Kuzey Kore’nin kurucu lideri, büyükbabası Kim Il-sung’un doğum günü kutlaması dahil önemli etkinliklere katılmaması sağlığı hakkında spekülasyonlara neden olmuştu.

ABD’nin Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, Kim ile ilgili iddialar üzerine, “Orası kapalı bir toplum. Doğrudan bir şey duymadım ancak ölmemiş veya iş göremez hale gelmemişse buna şoke olurum çünkü bir ülkeden çok, bir tarikat olan Kuzey Kore gibi kapalı bir ülkede bu tür dedikoduların sonsuza kadar devam etmesine ve soruların cevapsız bırakılmasına izin vermezsiniz.” ifadesini kullanmıştı.