Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

KKTC mesajı kriz çıkardı

Türkiye ve Yunanistan arasındaki en büyük anlaşmazlıklardan olan Kıbrıs sorunu, KKTC’nin 36’ncı kuruluş yıl dönümünde ortalığı yine gerdi. Yunan dışişleri, Ankara’ya ateş püskürdü.

Batuhan Gülşah
KKTC mesajı kriz çıkardı

Diriliş Postası Muhabiri Batuhan Gülşah/Atina

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 36’ncı kuruluş yıl dönümü ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Twitter’dan yayınladığı kutlama mesajı, Türkiye ile Yunanistan arasında yeni bir gerginliğe sebep oldu. Çavuşoğlu’nun mesajını “kabul edilemez bir provokasyon olarak niteleyen Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, “1983’te ilan edilen sahte/yalancı devlet (KKTC), Birleşmiş Milletler tüzüğünü o günden bu yana ihlal etmektedir. Yunanistan, Avrupa Birliği üyesi de olan Kıbrıs Cumhuriyeti (Güney Kıbrıs), bu tür provokasyonlar karşısında yalnız değildir. Türkiye bilmelidir ki, uluslararası hukuku sistematik bir şekilde ilan ederek Yunanistan’a hiçbir beklentisini kabul ettiremeyecektir. Yunanistan bu tür baskı ve zorbalığa asla boyun eğmeyecektir” açıklamasını yaptı.

BİR UTANÇ BELGESİYMİŞ!

Güney Kıbrıs Rum Kesimi (GKRY) basını da Türkiye ve KKTC kanadından gelen bağımsızlık açıklamalarına ateş püskürdü. “Yaşayan bir utancın belgesi” denilen haberlerde, “Topraklarının yarısına yakını işgal altında olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (Güney Kıbrıs), Fatih sondaj gemisinin Doğu Akdeniz’e gönderilmesiyle münhasır ekonomik bölgesinde egemenlik haklarının açık ihlalinin yeniden başladığı, uluslararası toplumun buna sessiz kalmasının kabul edilemez olduğu” öne sürüldü.

“TÜRKİYE GERİLİMİ TIRMANDIRIYOR” İDDİASI!

25 Kasım’da Kıbrıs’ta tarafların barış görüşmeleri için tekrardan bir araya getireceğini hatırlatan Rum medyası, Türkiye’nin bu tarihe kadar Ege ve Doğu Akdeniz’de gerginliği artırarak, görüşmelerden çözüm alınamamasının sorumluluğunu Yunan ve Rum tarafının üzerine yıkacağını öne sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki Türkiye’nin “geleneksel” ihlal ve tehditlerinin geçmişte olduğu gibi şimdi de “kararlılıkla savuşturulacağı” yazıldı.