Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Komşu sırtını Batı’ya yaslıyor

Batuhan Gülşah
Komşu sırtını Batı’ya yaslıyor

Ülkemizin egemenlik haklarından taviz vermemesini hazmedemeyen Yunanistan, Türkiye karşısında kendini eli kolu bağlı hissediyor...

Süreç devam ettikçe daha da saldırganlaşan Yunanistan başta ABD olmak üzere Batılı müttefiklerinin yardımına güvenerek “Türkler sınırlarımızı ihlal ediyor” propagandası yapıyor.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yürüttüğü petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri Yunanistan’da endişe ile takip ediliyordu. Bunlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nükleer silah ve mülteci açıklamaları da eklenince Komşu’da korku zirve yaptı. Ülkede diplomatik kaynaklara yakın isimlerden Kathimerini gazetesi yazarı Vasilis Nedos, dünkü yazısında çarpıcı bir gelişmeyi ele aldı: Atina, Türkiye’nin bölgedeki sondaj gemisi Oruç Reis’in Meis adası yakınlarında bulunmasından büyük rahatsızlık duyuyor, sıcak temas ve bölgeye savaş gemisi yollama dahil tüm ihtimalleri göz önüne alıyor. Nedos’un bildirdiğine göre Yunan diplomasisi, Türkiye’nin bölgede “Yunan egemenlik sahasını ihlal etmek için” turizm sezonunun bitmesini yani eylül ayı sonunu bekliyor. Yunanistan ile doğacak olası bir gerginliğin Antalya ve çevresindeki turizm kentlerinde kötü etkiye sebebiyet vereceğini ileri sürüyor.

Dünyada ilk ve tek!

6 mil karasuyu sınırı olmasına rağmen hava sahasının 10 mil olduğunu iddia eden ve bu konuda dünyada tek ülke olan Yunanistan, Türkiye’nin “sınır ihlalleri” yaptığı gerekçesiyle diğer AB ülkelerinden destek bekliyor. İbreyi tamamen Güney Kıbrıs yanlısı bir siyasete çeviren ABD’nin bu tutumu, Atina’yı rahatlatıyor. Yani başka bir deyişle Yunanistan yine müttefiklerine güvenerek bölgede planlamalar yapıyor. Batılı müttefiklerinin tamamen Türkiye karşıtı konum alarak kendilerini destekleyeceğine inanıyor.

Çavuşoğlu kızdırdı

Diğer yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Gazimağusa’da başkonsolosluk açacağız” ifadesi Yunan ve Rum basınında büyük öfke patlaması oluşturdu. Çavuşoğlu’nu “saldırgan, haddini bilmez” gibi ifadelerle suçlanırken, açılacak başkonsolosluğun tamamen yasadışı olacağı iddia edildi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri