Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Koronavirüsle mücadelede Gazze’ye siyonist engelleme

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in bölgeye yıllardır uyguladığı abluka nedeniyle yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele için gerekli tıbbi teçhizatın temin edilemediğini bildirdi.

Koronavirüsle mücadelede Gazze’ye siyonist engelleme

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, düzenlediği basın toplantısında, terör devleti İsrail’in 13 yıldan uzun süredir abluka uyguladığı bölgede koronavirüsle mücadelede sağlık alanında karşılaşılan sorunlara ilişkin bilgi verdi.

KAN STOKLARI YÜZDE 60 EKSİK

Kudra, koronavirüsle mücadele edilen şu günlerde, laboratuvarlardaki malzemelerin kısıtlı olmasının yanı sıra temel ilaçların yüzde 39’unun, tıbbi teçhizatın yüzde 23’ünün, kan stoklarının yüzde 60’ının eksik olduğunu söyledi.

SİSTEMATİK ZAYIFLATMA

Filistinlilerin hayatından İsrail’in sorumlu olduğunu vurgulayan Kudra, İsrail’in bölgedeki sağlık ve insani hizmet veren mekanizmaları sistematik olarak zayıflatmasının, Gazze’yi koronavirüsle mücadele konusunda tehlikeli bir kavşağa yönelttiğini aktardı.

BM’YE “DESTEK VERİN” ÇAĞRISI

Kudra, Birleşmiş Milletler’in tüm ilgili kurum ve kuruluşlarına “Gazze’deki ablukanın kaldırılmasının yanı sıra koronavirüsle mücadele için solunum cihazı, ilaç, tıbbi malzemeler, laboratuvar ekipmanları” gibi acil ihtiyaçların karşılanması çağrısını yineledi.

Filistin’de son verilere göre 2’si Gazze Şeridi’nde olmak üzere toplam vaka sayısı 60 olarak açıklandı.