Son Dakika

Kosova ile Sırbistan’ın vergi restleşmesi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, vergi kaldırılmadan müzakere olmayacağını söyledi. Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj ise, Sırbistan’ın Kosova’yı tanıyana kadar verginin yürürlükte kalacağını vurguladı.
Kosova ile Sırbistan’ın vergi restleşmesi

Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı Endrit Shala, yaptığı açıklamada tarifenin Sırbistan devletinin Kosova’nın bağımsızlığına yönelik yaklaşımını değiştirinceye kadar yürürlükte kalacağının kararlığını dile getirdi. Kosova Hükümeti’nin geçen yılın kasım ayında gümrük vergisinin kararını uyugullamasının alma nedeni, Kosova devletiyle ilgili Belgrad ve Saraybosna politikalarına yönelikti.

Shala, Kosova hükümetinin Sırbistan ve Bosna-Hersek’e karşı ilave tedbirler de göz önünde bulundurması gerektiğini savundu. Shala, “Sırbistan ve Bosna-Hersek, Kosova’ya şekilde davranmaya devam ettiği sürece, bu ülkeler Kosova Cumhuriyeti’nin varlığına zarar vermeye ve onu incitmeye çalıştıkları için vergi yürürlükte kalmalıdır. Aynı zamanda, Kosova Hükümeti, Sırbistan Cumhuriyeti ve Bosna Hersek’ten gelen her davranışta aynı veya karşılıklı davranmayı düşünmelidir.” diye konuştu.

GÜMRÜK VERGİSİNİ ASKIYA ALMA ÇAĞRISI

Öte yandan, Avrupa Birliği ve ABD, sürekli Kosova Hükümeti’nden gümrük vergisini askıya alma çağrısında bulundular. Brüksel ve Washington, iki ülke arasında diyaloğun devam etmesi ve ilişkilerin düzeltilebilmesi için verginin kaldırılmasını istedi. Hatta ABD’nin Priştine Büyükelçisi Philip S. Kosnett, Kosova yöneticilerin de katıldığı toplantıya tehditlerde bulunuştu. Kosova bu vergi kararını uygulamaya başladığından beri Sırbistan, Kosova ile ilişkileri normalleştirme konulu görüşmelerden çekilmişti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.