Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Kosova’da bayram var!

Kosova’da yaklaşık 12 yıldır iktidarda kalmayı başaran ve bu süre zarfında ülkesine faydan daha çok zarar getiren Thaçi,sandık yoluyla devrildi.

Durim Abazi
Kosova’da bayram var!

Kosova’da yaklaşık 12 yıldır iktidarda kalmayı başaran ve bu süre zarfında ülkesine faydan daha çok zarar getiren Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’nin eski partisi Kosova Demokratik Partisi (PDk) hafta sonu gerçekleşen genel seçimlerinde halk tarafından sandık yoluyla devrildi. Bu gelişme ülke genelinde bayram havası estirdi.

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj’ın Hollanda’daki Kosova Savaş Suçları Özel Mahkemesince “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağırılmasının ardından istifa etmesi nedeniyle ülkede bir kez daha erken genel seçime gidildi.

Hafta sonu gerçekleşen erken genel seçimin ilk sonuçlarına göre yüzde 25.57 ile kazan parti Kendin Karar Al Hareketi (Levizja Vetevendosje). Bir önceki dönemde muhalefette bulunan Kosova Demokratik Partisi (LDK) yüzde 24.88 ile ikinci parti olarak çıkmayı başardı. Ülkeyi 12 yıldır eski kıtanın genç ülkesini ele geçiren Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi’nin eski partisi Kosova Demokratik Partisi (PDK) bu kez halkın çoğunlunun güvenini kaybederek üçüncü sırada kaldı. Bu sonuçlarla birlikte Avrupa’nın bu genç ülkesi Kosova olası zararlarından kurtulmuş oldu.

LDK’YE HÜKÜMET KURMA ÇAĞRISI

Seçim gecesinde ise geç saatlerde oyların çoğunun sayılması üzerine binlerce Kendin Karar Al Hareketi taraftarı ülkenin başkenti Priştine’de İskenderbey Meydanı’nda kutlamak amacıyla toplandı. Meydan’a kutlamaya gelen vatandaşlara bir konuşma yapan Başabakan adayı ve Kendin Karar Al Hareketi’nin Genel Başkanı Albin Kurti, LDK’ye hükümeti kurma çağrısında bulundu.

Kurti, Kosova’nın 1999 yılındaki kurtuluşu ile 2008’deki bağımsızlığın ardından 2019 yılının, üçüncü coşkusu ve yeni bir akım olduğunu kaydederek, seçim sonuçlarını zafer olarak değerlendirdi ve Kosova’yı güçlendireceklerini vurguladı.

CUMHURBAŞKANI THAÇİ HALKI TEBRİK ETTİ

Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, özgür ve demokratik seçim süreci için siyasi partileri ve halkı kutladı.

Seçim sürecini değerlendiren Cumhurbaşkanı HashimThaçi, özgür, demokratik ve örnek seçim süreci için siyasi partileri ve halkı kutladı. Kosova’nın bir kez daha siyasi ve demokratik olgunluk gösterdiğini belirten Thaçi, “Şimdi, aynı olgunluğu hükümetin kurulması ve önümüze çıkacak zorlukların aşılması sürecinde göstermeliyiz” dedi.

Referandum diye nitelendiren bu seçimin katılım oranı da yüzde 44.18’dir. Kosova’da ilk bu kadar yüksek seçimlere katılım oldu.

Diğer partilerin ve ittifakların aldığı oy oranı ise şu şekilde:

Kosova’nın Geleceği İçin İttifak (AAK) ile Sosyal Demokrat Partinin (PSD) oluşturduğu ittifak yüzde 11,56’ünü, Sosyal Demokrat Girişim (NISMA), Yeni Kosova İttifakı (AKR) ve Adalet Partisinin (PD) oluşturduğu ittifak yüzde 4,90’sini aldı. Sırp Listesi’nin aldığı oy oranı yüzde 6,70, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) ise yüzde 0,83 oy aldı.