Son Dakika

Kosova’nın önündeki engel Sırbistan

Sırbistan, Katalonya’dan sonra eski kıtanın en genç ülkesi olan Kosova’nın en büyük uluslararası polis teşkilatı olan Interpol’e katılmasını engellemeye çalışıyor. Sırp hükümeti, Kosova’nın Interpol’e üye olması için siyasi ve yasal neden bulunmadığını öne sürüyor.
Kosova’nın önündeki engel Sırbistan

Sırbistan İçişleri Bakanı Nebojsa Stefanoviç yaptığı açıklamada, Şili’de Ekim ayında yapılacak İnterpol Genel Kurulu’nda Kosova’nın örgüte katılması için siyasi veya yasal bir neden bulunmadığını söyledi. Böylece Sırplar, 1999 yılından Kosova’daki savaşın bitmesine rağmen faşist zihniyetinden vazgeçemediğini ve bu şekilde hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerini ortaya koyuyor.

Kosova 2010'dan beri bekliyor

Kosova karşı savaşını sürdüreceklerini kaydeden Nebojsa Stefanoviç, “Interpol Genel Kurul toplantısının savaşmadan geçmesine izin vermeyeceğiz. Heyetimize önderlik edeceğim ve oylamaya esas olarak karar veren birkaç İçişleri Bakanı ile görüşmek üzere erken ayrılacağım” ifadelerini kullandı.

Kosova’nın INTERPOL üyeliği çalışmaları 2010’dan beri sürüyor. O zaman, bu örgütünün İcra Kurulu Priştine tarafından yapılan resmi talebi dikkate almamıştı. Kosova 2015 ve 2016 yıllarında başvurdu ancak Genel Kurul gündemine dahil edilmedi. 2017’de, yetersiz destek nedeniyle Kosova gönüllü olarak isteği geri çekti.

Geçtiğimiz sene ise Sırbistan’da diplomasinin başında bulunan İvica Daçiç, Kosova’nın Interpol üyesi olmasını beklemediğini belirterek, “Interpol üyeliği için toplantıya katılanların üçte ikisinin oyu gerekiyor, çekimser oy ya da toplantıda olunmaması hesaba alınmaz ve Kosova bağımsızlığını tanımayan ülkelerden oylamamayı bekliyoruz. Kosova’nın bu kurumda üçte iki oy çokluğu yok” değerlendirmesini yaptı.

“Silahları elimize alırız”

2006 yılında Sosyalist Partisi’nin başına geçen “Balkan Kasabı”nın eski danışmanlığını yapan Daçiç, Kosova’yı yeniden işgal etmesi için silahları eline almasının hiç sorun olmayacağını söylemişti.

2012’de ise Başbakanlık koltuğuna ilk kez oturan Daçiç Kosova’yı tanımayacaklarını ancak dünyanın bütün ülkeleriyle iş birliği içinde olacaklarını, güvenliğin avukatlığını yapacaklarını ve komşularıyla iyi ilişkilerine el uzatacağını kaydetmişti.

Eylül 2018 yılında da Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde düzenlenen 87. Interpol Genel Kurulu Toplantısı’nda yapılan oylamada Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova’nın üyelik başvurusu kabul edilmedi. Kosovalı yöneticilerin bu konuda yeterli çabayı göstermedikleri gerçeği ortaya çıkmış oldu.

Kosova hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Kosova’nın Interpol üyeliğine karşı oy kullanılmasından hayal kırıklığı duyulduğu ifade edilmişti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.