Son Dakika

Kudüs hamlesi Siyonistler’in tekerine çomak soktu

Trump’ın Kudüs kararının ardından Türkiye’nin çağrısı ile İstanbul’da olağanüstü toplanan İİT’nin Kudüs kararı uzmanlar tarafından ABD’ye stratejik darbe olarak değerlendirildi.

Kudüs hamlesi Siyonistler’in tekerine çomak soktu

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının ardından İslam dünyasını harekete geçiren Türkiye’nin çağrıları ile İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs’ü Filistin’in başkenti ilan etmesi emperyalistlerin planını bozdu. Bahçeşehir Uluslararası Üniversitesine bağlı Washington merkezli Küresel Politikalar Enstitüsünde (GPI) düzenlenen “Kudüs: Çözüm mü Sorun mu?” başlıklı panelde konuşan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Ulusal Direktörü Nihad Awad, İİT olağanüstü toplantısının Filistin bakımından bir dönüm noktası olduğunu ve ABD’ye stratejik bir darbe vuracağını söyledi.

Uluslararası toplum harekete geçecek

Teşkilatın 57 üyesi ile BM’den sonra en büyük uluslararası örgüt olduğunu ve Türkiye gibi güçlü üyeleri bulunduğunu bildiren Awad, “İİT’nin toplanıp ABD’yi Başkan Donald Trump üzerinden kınaması ABD’ye stratejik bir darbedir.” yorumunu yaptı. Ürdün’ün ilk kez ABD’yi doğrudan açık bir şekilde eleştirdiğini de anımsatan Awad, bu durumun ABD için kayıp olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak ilan etmesine ilişkin bir soruya Awad, “Bu bizatihi Trump’ın politikasının bir sonucudur ve karşı tanıma için uluslararası bir kampanya başlatmıştır.” karşılığını verdi. Uluslararası toplumun Erdoğan’ın çağrısını takip edeceğini söyleyen Awad, Erdoğan’ın bu çağrısının Rusya ve Çin gibi diğer güçleri de ABD’ye karşı cesaretlendireceğini sözlerine ekledi.

“Yankıları devam edecek”

Trump’ın Kudüs kararının 57 İslam ülkesini İstanbul’da bir araya getirdiğini ve İİT’nin olağanüstü toplanmasını sağladığını anlatan GPI Uzmanı Martin Sieff ise, “Bu toplantı çok önemli ve önümüzdeki yıllar ve on yıllarda yankıları devam edecek. Bu toplantının sonuçları olacak. Bu toplantının siyasi, stratejik ve diplomatik yansımalarının ciddi sonuçları olacak ve bölgede yeni oluşumlara yol açacaktır.” ifadelerini kullandı.

İsrailli vekil çıldırdı

İstanbul’da toplanan İTT Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyp Erdoğan’ın İsrail için “Terör develti” tabiri kullanması Siyonistleri çıldırttı. İsrail Parlamentosu Knesset’deki İsrail Siyonist Birlik Partisi’nden milletvekili Kseniya Svetlova, Erdoğan’ın “İsrail bir terör devletidir” açıklamalarının ardından İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya Türkiye ile diplomatik ilişkilerin seviyesini düşürme çağrısı yaptı. İsrail Siyonist Birlik Partisi’nden yapılan açıklamaya göre, Svetlova “Sayın Başbakan ve Dışişleri Bakanı, tarafınıza Türkiye ile diplomatik ilişkilerin seviyesinin düşürülmesi ve Türkiye Cumhurbaşkanı’nın (Recep Tayyip Erdoğan) kabul edilemez ifadelerine cevaben diplomatik tedbir alma olasılığını değerlendirme çağrısı yapıyorum” ifadelerini kullandı.

Çin’den İİT’nin Kudüs kararına destek

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Çin’in İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) Kudüs konusundaki uluslararası topluma yaptığı çağrıya ilişkin, İslam ülkelerinin Kudüs ile alakalı endişelerini anlayışla karşıladıklarını belirtti. Lu, 1967 sınırlarına göre başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin’i desteklediklerinin de altını çizdi. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) meclisi de, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararını kınadı. Kararın İTT toplantısının ertesi gününde gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

Yorumlar