Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kudüs Müftüsü’nden Netanyahu’ya tepki

Kudüs Müftüsü'nden Netanyahu'ya tepki

Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun “Yahudilerin ebediyen İbrahim Camisi’nde bulunacağı” şeklindeki sözlerine tepki gösterdi.

Hüseyin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Netanyahu’nun sözlerine karşı çıkarak, “İbrahim Camisi, bir İslam camisidir. Yalnızca Müslümanlarındır ve daima öyle kalacak” dedi.

Müftü Hüseyin, İsrail’in camideki uygulamalarının güç kullanılarak yapıldığına dikkati çekti.

Netanyahu, bugün bir toplantı sırasında Batı Şeria’nın El-Halil kentindeki İbrahim Camisi ile alakalı olarak, “Yahudiler, bugün İbrahim Camisi’nde bulunuyor ve ebediyen orada bulunacaklar” ifadelerini kullanmıştı.

El-Halil kentinde yer alan ve içinde Hz. İbrahim’in kabri olduğuna inanılan İbrahim Camisi, bir Yahudi’nin 1994 yılında sabah namazını kılan Müslümanların üzerine ateş açması ve 29 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından ikiye bölündü. İsrail askerlerince bölünen caminin bir kısmı Müslümanlara, diğer bölümü Yahudilere ayrıldı. Yahudilere ayrılan kısım havraya çevrildi.

Siyonist İsrail, Müslümanların yıl boyunca kendi bölümlerine girmelerine izin veriyor, dini gün ve bayramlarda ise caminin tümünü ziyaret etmelerine müsaade ediyor ancak Yahudilerin dini gün ve bayramlarında Müslümanların ibadet etmesine izin verilmiyor. Caminin bir bölümünün havraya çevrilmesinin ardından Müslümanlar, İsrail’i “camiyi tamamen sinagoga çevirerek Yahudileştirmeye çalışmakla” suçluyor.

Etiketler