Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Kudüs Muhafızı” Raid Salah’a hapis cezası

“Kudüs Muhafızı” Raid Salah'a hapis cezası

Kudüs Bölge Mahkemesi’nin, ‘1948 Filistin İslami Hareketi’ lideri Raid Salah’a, “şiddete teşvik suçlamasıyla” 11 ay hapis cezası verdiği bildirildi. Salah’ın tutukluk süresinin 15 Kasım’da başlayacağı belirtilirken, Salah’ın kararı bir üst mahkemeye taşıyıp taşımayacağıyla ilgili açıklama yapılmadı. Salah, mahkemenin kararının açıklanmasından önce sosyal medyada yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün, mahkemeden hapishaneye gidiyorum. Hapishaneleri sevmediğimizi hep söyledim ama bu Aksa’nın ve Kudüs davasına destek vermenin bedeliyse bundan da korkmayız. Ne olacaksa olsun” ifadelerine yer verdi.
İsrail Başsavcılığı 2013 yılında, Salah’ı Kudüs’teki Vadi el-Cevz’de (2007) yaptığı bir konuşmadan ötürü, şiddet ve nefrete teşvik etmekle suçlamıştı. İsrail Sulh Mahkemesi’nde yargılanan Salah, şiddete teşvik etme suçlamasından 8 ay hapis cezasına çarptırılmış, nefrete teşvik suçunun ise düşürülmesine karar verilmişti. Ancak başsavcılık mahkemenin kararını yeterli bulmayıp davayı Kudüs Bölge Mahkamesi’ne taşımış ve Salah’a 18 ila 40 ay arasında hapis cezası verilmesini talep etmişti.

Raid Salah Kimdir?

1958’de Ummul Fahm’da doğan Salah, Ummul Fahm Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra El-Halil Üniversitesi’nde İslam Hukuku alanında eğitim aldı. 1989’da Ummul Fahm Belediye Başkanlığı’na seçilen Salah, 1993 ve 1998 yılındaki belediye seçimlerinde de galip geldi. Salah, 2001’de bu görevinden istifa ederek, 2001 yılında İsrail toprakları içinde yaşayan Filistinlilerin kurduğu 1948 Filistin İslami Hareketi’nin başkanı oldu. Salah, Mayıs 2010’da İsrail ordusunun saldırısına uğrayan Gazze filosundaki aktivistler arasında yer almıştı. “Kudüs Muhafızı” lakaplı Salah, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik girişimleri ve Filistinlilerin, “Yahudileştirme” olarak nitelendirdiği, Kudüs’te yeni yerleşim yerleri kurulmasına en çok karşı çıkan Filistinli liderlerden biri olarak tanınıyor.

Etiketler