Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kürtler teröre “dur” dedi

Barış Pınarı Harekâtı aleyhinde PKK/YPG unsurlarının sosyal medyada başlattığı karalama kampanyasına pek çok Kürt vatandaş karşı çıktı. “Türkiye, Kürtler’i öldürecek” yalanı vurgulandı, birlik ve beraberlik mesajı verildi. Algı operasyoncuları umduğunu bulamadı.

Batuhan Gülşah
Kürtler teröre “dur” dedi

Türkiye’nin Suriye sınırlarını güvence altına almak ve terör koridorunu önlemek için başlattığı Barış Pınarı Harekâtı, sanal alemde omuz omuza mücadeleye sahne oluyor. ABD destekli PKK/YPG unsurları, ABD ve Avrupa’daki Yunan ve Ermeni lobisi kontrolündeki siyasetçiler, sivil toplum kuruluşları gibi unsurların sosyal medyada yaptığı “Türkiye’nin Kürt katliamına dur de. DEAŞ ile işbirliği yapan İslamcı diktatör Erdoğan’ı durdur” kara propagandasına karşı yerli ve milli Twitter kullanıcıları canla başla mücadele ediyor.

Yunan ve Ermeni lobisi, harekât karşıtı kamuoyu oluşturma yolunda hareket etmek için ortak çalışacaklarını geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Vatansever Türk ve Kürtler, Batı medyasının PKK/YPG ağzıyla yaptığı sosyal medyada paylaşımlara karşı Türkiye’nin gerçek niyetini anlatmak için kolları sıvadı. Bu gelişme, Kürt vatandaşların operasyona verdiği desteği ve ABD/Batı medyasının terör örgütlerini “Kürtler” diye anmasının ne kadar büyük bir hata teşkil ettiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

“ÇATIŞMA DURUMU BİZE YARIYOR”

Komşu’nun önemli haber sitelerinden in.gr’da dün yayınlanan bir yazı, bu algı operasyonuna örnek nitelikte. “Türkiye’nin Kürt karşıtı Suriye işgali”nin Yunanistan için doğuracağı sonuçların ele alındığı analizde, “Türkiye’nin ABD ile fikir ayrılığı veya çatışma içinde olması daima Atina’nın işine yarar, Washington ile stratejik ilişkilerin daha da gelişmesine fayda sağlar” denildi. “İşgal” olarak nitelenen harekât ile Ankara’nın “Bölgede görmezden gelinemeyecek bir güç olduğunu ispatlama ve Suriye meselesi için gelecekte söz sahibi olma” hedefleri güttüğü dillendirildi.

TÜRKİYE’YE “KIRMIZI ÇİZGİ” TEHDİDİ

Öte yandan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’ye sert mesajlar gönderdi. Proto Thema gazetesinin radyo programına konuşan Dendias, “Biz, Erdoğan Türkiye’si gibi değiliz; ciddi ve öngörülebilir bir yönetim anlayışımız var. Sırtımızdan oyunlar oynanmasına izin vermeyeceğiz. Herkes kırmızı çizgilerimizi bilsin ve ona göre hareket etsin” diyerek Ankara’yı tehdit etti. Yavuz sondaj gemisinin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinin “tamamen yasadışı olduğunu” öne sürdü.