Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kuzey Irak’ta gösteriler devam ediyor

Kuzey Irak'ta gösteriler devam ediyor

Mesut Barzani’nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisinin (KDP) Kelar Sorumlusu Ekrem Salih, Irak’ın Süleymaniye kenti ve ilçelerindeki şiddet olaylarına ilişkin, “Süleymaniye iline bağlı Kelar ilçesi ile Germiyan bölgesinde PKK’ya yakın kuruluşlar, göstericileri tahrik etti ve KDP binalarına doğru harekete geçirdi” dedi.

Salih, AA muhabirine yaptığı açıklamada, protestoların bölgedeki ekonomik krizle ilgisinin olmadığını savundu.

“Eylemcilerin içinde tek bir öğretmen ya da memur yoktur. Hepsi genç ve siyasi tarafların yönlendirilmesiyle saldırıyorlar” diyen Salih, Kelar’daki şiddet olaylarında bir KDP yöneticisinin öldürüldüğünü, 10’dan fazla kişinin yaralandığını anlattı.

Salih, “Süleymaniye iline bağlı Kelar ilçesi ile Germiyan bölgesinde PKK’ya yakın kuruluşlar, göstericileri tahrik etti ve KDP binalarına doğru harekete geçirdi” diyerek, güvenlik güçlerinin görevini yapmadığını, göstericilerin “rahat şekilde” parti binalarını ateşe verdiğini öne sürdü.  

Bu arada, Kelar’daki gösterilerde bazı eylemcilerin, PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan attığı belirtildi.

Etiketler