Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Libya, “ulusal birlik”te neden uzlaşamıyor?

Libya, “ulusal birlik”te neden uzlaşamıyor?

Libya’da Birleşmiş Milletler süreci dahilinde ilan edilen Ulusal Birlik Hükümeti’nin ilanına rağmen iki rakip blok arasındaki temel sorunlar aşılamıyor.
Libya’da son bir yıldır biri Tobruk’ta (Temsilciler Meclisi) diğeri Trablus’ta (Milli Genel Kongre) olmak üzere iki meclis ve rakip yönetim bulunuyor.
Ağustos 2014’ten itibaren Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilciliğini sürdüren Bernardino Leon, görev süresi dolmadan önce siyasi çözümü sağlamayı hedefliyor. Bu amaçla Leon, 6 Ekim’de “Libya Ulusal Birlik Hükümetini” ilan etti.

Trablus bloğunda farklı sesler

Fakat Trablus hükümeti, 7 Ekim’deki Milli Güvenlik Kongresi (MGK) toplantısında ulusal birlik hükümetini kabul etmeyeceklerini açıkladı.
Buna karşın, Trablus bloğunun önemli aktörlerinden Misrata Belediye Meclisi, ulusal uzlaşı hükümetini desteklediğini bildirdi.
Trablus hükümeti, BM’nin Eylül 2014’ten bu yana tarafları siyasi çözüm için uzlaştırma çabasının ürünü olan anlaşmayı boykot ederken, Trablus, Bingazi, Misrata Belediye Başkanları, Müslüman Kardeşlerin siyasi kanadı Adalet ve İnşa Partisi (Hizb’ul Adale ve Bina) gibi gruplar anlaşmayı imzalamıştı. Adalet ve İnşa Partisi ise bu kez ulusal birlik hükümetiyle ilgili çekinceleri olduğunu ifade etti.

Tobruk bloğu kendi kazanımlarının peşinde

Trablus bloğundaki çözülmeyi tetikleyen Libya Siyasi Anlaşması, aynı zamanda Tobruk hükümetinin meclisini ülkenin meşru yasama organı olarak kabul etmişti. Bu nedenle Trablus bloğundaki çözülme, Tobruk hükümetinin elini güçlendirdi. Böylece BM’nin yürüttüğü siyasi çözüm sürecinde kazanımlarını arttıran Tobruk bloğu içinde, siyasi anlaşma karşıtı bir grup ortaya çıktı.

Merkez Bankası ve Petrol Bakanlığı

Merkez bankası ve petrol bakanlığının kimin kontrolüne verileceği konusu, ulusal birlik hükümetinin önündeki en önemli engellerden biri.
Devlet bürokrasisinden kalan petrol bakanlığı ve merkez bankası, halen faaliyetlerine Trablus’ta devam ediyor.
Tobruk bloğu, Trablus’u devredışı bırakmak için Libya Siyasi Anlaşması’nın dışında adımlar atarak, Temmuz ayında kendine ait merkez bankası ve petrol bakanlığı kurmuştu.
Uluslararası Para Fonu (IMF) da, Tobruk’taki yeni merkez bankasını tanımış ve Trablus’taki merkez bankası ile ilişkilerini sona erdirmişti.

Ateşkese uyulmadı

11 Temmuz’daki Libya Siyasi Anlaşması’na göre, ateşkes de aynı anda yürürlüğe girecek, 30 gün sonra da milisler önce Trablus’tan, sonra diğer bölgelerden çekilecekti. 60 gün içinde de ağır ve orta silahlar BM’ye teslim edilecekti. Ancak ateşkes şartları uygulanmadı.
Bu siyasi tablo içerisinde ülkedeki temel iki kutup arasında 2014 yazından itibaren kanlı, çetin ve iki tarafın da kesin üstünlük sağlayamadığı bir mücadele yaşanıyor. Bu yaz, Fizan’da Trablus bloğundaki Tuaregler ile Tobruk bloğundaki Tebuların karşı karşıya gelmesiyle çatışmalar, ülkenin güneyine kadar yayılmış oldu.

Etiketler